Κόπα Άφρικα: Ο Κουντέ νίκησε Ουεντραόγκο, τρίτο το Καμερούν

Κόπα Άφρικα: Στη διαδικασία των πέναλτι κατόρθωσε το Καμερούν να πάρει την 3η θέση στη διοργάνωση που έγινε στο… σπίτι του – Εντυπωσιακό 3-3 με την Μπουρκίνα Φάσο που κέρδισε τις εντυπώσεις.

Ο… τελικός της παρηγοριάς, ήταν ένα ματς χαρά του ποδοσφαίρου στο Κόπα Άφρικα. Η διοργανώτρια του Καμερούν, αντιμετώπισε την Μπουρκίνα Φάσο. Ομάδα που έτσι κι αλλιώς ήταν η τεράστια έκπληξη της διοργάνωσης. Μετά από ματσάρα που πήγε στα πέναλτι, οι διοργανωτές κατόρθωσαν να πάρουν την 3η θέση.

Η αναμέτρηση είχε κι έντονο Ελληνικό ενδιαφέρον Βασικός με το Καμπερούν ήταν ο Πιέρ Κουντέ του Ολυμπιακού, ενώ για την Μπουρκίνα Φάσο ξεκίνησε ο Ισμαέλ Ουεντραόγκο που ανήκει στον ΠΑΟΚ και αγωνίζεται με την Β ομάδα του «δικέφαλου». Αμφότεροι αγωνίστηκαν και στα 120 λεπτά!

Το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό με την Μπουρκίνα Φάσο να κάνει εκπληκτική εμφάνιση για μία ώρα αγώνα. Ο Γιαγκό στο 24’ έκανε το 1-0, ενώ αυτογκόλ του Ονανά στο 43’ έστειλε το αουτσάιντερ στα αποδυτήρια με «καθαρό» προβάδισμα δύο τερμάτων.

Σα να μην έφτανε αυτό, ο Ουαταρά στο 49’ έκανε το 3-0 για την Μπουρκίνα Φάσο. Όλα έδειχναν να τελειώνουν όταν το ματς μπήκε στο τελευταίο του εικοσάλεπτο. Κάπου εκεί… ξύπνησαν τα «λιοντάρια».

Ο Μπαοκέν μείωσε στο 71’ σε 3-1, για να έρθει ο Αμπουμπακάρ στο 85’ να κάνει το 3-2. Η μεγάλη επιστροφή ολοκληρώθηκε στο 87’, όταν και πάλι ο Αμπουμπακάρ έκανε το 3-3!

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου δεν υπήρξε αλλαγή στο σκορ. Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Τουρέ για την Μπουρκίνα Φάσο ήταν ο μόνος που αστόχησε. Το Καμερούν που άρχισε τη διαδικασία σκόραρε και τα πέντε δικά του, με ένα εξ αυτών να το εκτελεί ο Κουντέ. Έτσι με 5-3 στα πέναλτι το Καμερούν τερμάτισε τρίτο στο Κόπα Άφρικα που διοργάνωση κι όλοι περιμένουν τον τελικό Σενεγάλη-Αίγυπτος!

Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι
Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)
Τένις: Πρόκριση στα ημιτελικά της Βαρκελώνης για τον Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος