Serie A: Ο Ζιρού έβαψε το Μιλάνο κόκκινο και μαύρο! (Videos+Photos)

Serie A: Μεγάλη νίκη της Μίλαν στο ντέρμπι κόντρα στην Ίντερ με 2-1 – Πρωταγωνιστής και σκόρερ ο Ζιρού – Στο -1 πλέον οι «ροσονέρι» και… φωτιά στο Πρωτάθλημα!

Το Μιλάνο πήρε… φωτιά για το ντέρμπι της Ίντερ με τη Μίλαν. Οι «νερατζούρι» τυπικά γηπεδούχοι, οι «ροσονέρι» έμοιαζαν το αουτσάιντερ. Όμως, το πάθος, η ψυχή και η θέληση είναι τα στοιχεία που κρίνουν τα ντέρμπι. Κι αυτά τα είχε σε μεγαλύτερο βαθμό η ομάδα του Πιόλι!

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι επικράτησε 2-1 με ανατροπή, δίνοντας νέα ώθηση στους εαυτούς τους αλλά και σε όλο το Ιταλικό Πρωτάθλημα. Καθώς η Ίντερ έμοιαζε να μην μπορεί να απειληθεί εύκολα από κανέναν, απ’ τη στιγμή που πάτησε κορυφή!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους θριαμβευτές, ο Ολιβιέ Ζιρού. Ο Γάλλος έκρινε την αναμέτρηση με δύο προσωπικά του τέρματα στην τελική ευθεία του ματς. Τη στιγμή που η Ίντερ είχε το πάνω χέρι με γκολ του Πέρισιτς!

Η αναμέτρηση άρχισε με πάθος και σκληράδα στα μαρκαρίσματα. Δεν παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο, αλλά σίγουρα ήταν παθιασμένο ματς. Η Ίντερ ήταν αυτή που φαινόταν να έχει τον έλεγχο. Έπεσε όμως πάνω στον εκπληκτικό Μενιάν που σταμάτησε τις περισσότερες ευκαιρίες των «νερατζούρι», με μεγαλύτερη αυτή του Ντάμφρις.

Οι «ροσονέρι» απείλησαν στο 35’ με τον Τονάλι και εν συνεχεία παραλίγο να υπάρξει αυτογκόλ, όμως τελικά σώθηκε η Ίντερ.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν γκολ στο πρώτο μέρος. Μετά από κόρνερ του Τσαλχάνογλου στο 38’, ο Πέρισιτς πανέμορφα με πλασέ έστειλε την μπάλα στην γωνιά της εστίας της Μίλαν! Το 1-0 έστειλε τους δύο «μονομάχους» στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Λίγες ευκαιρίες, χωρίς ποιοτικό ποδόσφαιρο. Αμφότερες οι ομάδες προσπαθούσαν κυρίως με σουτ να απειλήσουν. Χωρίς να τα καταφέρνουν στις περισσότερες περιπτώσεις.

Μέχρι που ο Ζιρού… πήρε τ’ όπλο του! Στο 75’ ο Γάλλος έκλεψε στο κέντρο απ’ τον Αλέξις Σάντσες. Ο Τονάλι ξεκίνησε την αντεπίθεση, ο Μπραχίμ Ντίας σούταρε με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στον Ζιρού που με προβολή ισοφάρισε σε 1-1.

Τρία λεπτά μετά, ήρθε η απόλυτη ανατροπή. Η μπάλα έφτασε στον Ζιρού στην περιοχή κι αυτός έδειξε την κλάση του. Με εξαιρετική κίνηση και ντρίπλα, έφερε την μπάλα στο αριστερό και πλάσαρε τον Χαντάνοβιτς για το 1-2.

Ο Τεό Ερνάντες αποβλήθηκε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως δεν άλλαξε κάτι. Η Μίλαν πήρε θριαμβευτική νίκη στο ντέρμπι του Μιλάνου. Ο Ζιρού έβαψε την πόλη κόκκινη και μαύρη στα χρώματα των «ροσονέρι».

Πλέον, η Ίντερ σε 23 ματς έχει 53 βαθμούς, ενώ η Μίλαν σε 24 παιχνίδια έφτασε τους 52. Ακολουθεί η Νάπολι με 49 σε 23 αναμετρήσεις, με την Αταλάντα να έχει 43 σε 22 παιχνίδια. Κάπως έτσι η Μίλαν κρατά ζεστό το ενδιαφέρον στη Serie Α!

Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”
Τζόκερ: Νέο τζακ ποτ - Πόσα χρήματα θα μοιράσει το Μ. Σάββατο
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ