Copa Del Rey: Τα «λιοντάρια» της Μπιλμπάο… πέταξαν εκτός τη Ρεάλ Μαδρίτης (Videos+Photos)

Copa Den Rey: Με γκολ του Μπερενγκέρ στο 89’ η Μπιλμπάο άφησε εκτός την Ρεάλ Μαδρίτης (1-0) και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά – Χωρίς την παρουσία της «βασίλισσας», της Μπαρτσελόνα και της Πρωταθλήτριας Ατλέτικο Μαδρίτης η τετράδα.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο είναι η… φονέας των γιγάντων! Οι Βάσκοι μετά την Μπαρτσελόνα, αφήνουν εκτός Copa Del Rey και την Ρεάλ Μαδρίτης. Τα «λιοντάρια» επικράτησαν 1-0 με γκολ στην εκπνοή της αναμέτρησης και πήραν περήφανη πρόκριση στους «4».

Το ματς ήταν γεμάτο πάθος, όπως συμβαίνει σε κάθε αναμέτρηση που αγωνίζεται η Μπιλμπάο άλλωστε. Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν κατάφερε να μετατρέψει τις ευκαιρίες της σε γκολ. Η Αθλέτικ έπαιρνε κουράγιο όσο περνούσαν τα λεπτά.

Το πρώτο μέρος έληξε χωρίς τέρματα και όλα έδειχναν πως το ίδιο θα γίνει και με το 90λεπτο. Όμως, η Μπιλμπάο αντί να κλειστεί στην άμυνα, στο τέλος του ματς πίεσε ψηλά. Ο Κασεμίρο έκανε λάθος, έκλεψαν οι γηπεδούχοι και η μπάλα έφτασε στον Μπερενγκέρ.

Αυτός, λίγο πριν συμπληρωθεί το 89ο λεπτό, με εκπληκτικό πλασέ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Γκολ που έδωσε την τεράστια πρόκριση στην Αθλέτικ Μπιλμπάο για τα ημιτελικά του θεσμού.

Ένα Copa Del Rey γεμάτο εκπλήξεις, καθώς έμεινε εκτός η Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ ήδη έχει συμβεί το ίδιο με την Μπαρτσελόνα και την Ατλέτικο Μαδρίτης. Απ’ την πρώτη 8άδα της La Liga, μόνο η Μπέτις και η Ράγιο Βαγιεκάνο συνεχίζουν. Μαζί με τις Βαλένθια και Αθλέτικ Μπιλμπάο φυσικά, συνθέτουν την τετράδα του Κυπέλλου Ισπανίας.