Κόπα Άφρικα: Στα ημιτελικά το Καμερούν (Photos)

Κόπα Άφρικα: Οι διοργανωτές του Καμερούν είναι η πρώτη ομάδα που πέρασαν στα ημιτελικά, μετά το 2-0 επί της Γκάμπια – Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Εκαμπί.

Το πρώτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, ανήκει στο Καμερούν. Οι διοργανωτές επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί κόντρα στην Γκάμπια και πανηγύρισαν την πρόκρισή τους. Αποδεικνύοντας αυτό που πιστεύουν πολλοί, πως είναι απ’ τα μεγάλα φαβορί της διοργάνωσης.

Οι Καμερουνέζοι τα βρήκαν σκούρα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, καθώς η Γκάμπια απέδειξε το λόγο της καλής της παρουσίας και φυσικά το γιατί έφτασε μέχρι τα ημιτελικά. Κράτησε μακριά τους διοργανωτές κι έστειλε το ματς στην ανάπαυλα χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος ανέλαβε δράση ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς. Ο Καρλ Τοκό Εκαμπί. Ο επιθετικός της Λιόν σκόραρε δύο φορές μέσα σε επτά λεπτά και ουσιαστικά «καθάρισε» τη νίκη και την πρόκριση των Καμερουνέζων.

Το 1-0 ήρθε στο 50ο λεπτό, ενώ στο 57’ ο Εκαμπί ολοκλήρωσε το έργο του. Δίνοντας με αυτό τον τρόπο τη νίκη στο Καμερούν που εξασφάλισε την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός: «Να δώσουμε ο,τι έχουμε, χωρίς να θέσουμε σε κίνδυνο την ομάδα»
Ξέφρενο πάρτι στο Μιλάνο για το 20ό πρωτάθλημα της Ίντερ (vids+pics)
Παναθηναϊκός AKTOR: Μήνυμα της ΚΑΕ με συστάσεις και... εκπλήξεις προς τον κόσμο
Δολοφονία Λυγγερίδη: Βαριές διώξεις για τους συλληφθέντες - Δικογραφία για 160 άτομα