La Liga: Στον ένα βαθμό απ’ την τετράδα η Μπαρτσελόνα! (Photos)

La Liga: Ένα γκολ του Ντε Γιονγκ ήταν αρκετό για να δώσει σημαντική νίκη στην Μπαρτσελόνα που πλησιάζει την Ατλέτικο Μαδρίτης!

Επί ημερών Τσάβι η Μπαρτσελόνα πραγματοποιεί πορεία αντάξια του επιπέδου της. Κι αυτό αποτυπώνεται σιγά-σιγά και στη βαθμολογία. Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν και στο «Μεντιθορόθα» της Αλαβές, με αποτέλεσμα να μειώσουν σε απόσταση… βολής τη διαφορά απ’ την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Το τελικό 1-0 ήρθε στο τέλος της αναμέτρησης για τους Καταλανούς, που όμως ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του ματς. Απλά δεν έχουν την ποιότητα προηγούμενων ετών για να μετατρέπουν την ανωτερότητά τους σε άνετες νίκες.

Το μοναδικό γκολ του ματς, ήρθε στο 87! Τότε ο Φρένκι Ντε Γιονγκ… ξεκλείδωσε την άμυνα της Αλαβές για το τελικό 1-0. Μέχρι το τέλος το μόνο που άλλαξε ήταν στον πάγκο των γηπεδούχων, καθώς αποβλήθηκε ο Μεντιλιμπάρ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Μπαρτσελόνα είναι πλέον μόνη 5η με 35 βαθμούς, ξεπερνώντας την Ρεάλ Σοσιεδάδ. Οι Καταλανοί βρίσκονται 1 βαθμό πίσω απ’ την Ατλέτικο Μαδρίτης και τις θέσεις του Champions League. Η Αλαβές έμεινε στους 17 και είναι προτελευταία.

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ