Serie A: Εντυπωσιακή Ρόμα, τεσσάρα στην Έμπολι! (Video+Photos)

Serie A: Εμφατική νίκη της Ρόμα στην έδρα της Έμπολι κι επιστροφή στην 6η θέση – Σκόραρε ξανά ο Ολιβέιρα για την ομάδα του Μουρίνιο.

Η ισοπαλία της Φιορεντίνα και η απώλεια της Λάτσιο, ήταν η ευκαιρία που περίμενε η Ρόμα. Οι «τζιαλορόσι» δοκιμάστηκαν στην έδρα της εξαιρετικής φέτος Έμπολι και το έργο τους φαινομενικά μόνο εύκολο δεν ήταν. Πρακτικά, το έκαναν απλούστατο επικρατώντας με 4-2!

Οι παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο έκαναν εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 4-0. Μάλιστα όλα τα γκολ επιτεύχθηκαν σε διάστημα 13ων λεπτών!

Στο 24’ ο Έιμπραχαμ έκανε το 0-1, με τον Άγγλο να κάνει το 0-2 στο 33’! Δύο λεπτά μετά, ο Σέρτζιο Ολιβέιρα βρήκε ξανά δίχτυα. Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ έκανε το 0-3, για να έρθει ο Ζάνιολο στο 37’ να διαμορφώσει το 0-4!

Ο Πιναμόντι μείωσε στο 55’ σε 1-4, για να έρθει ο Μπαϊράμι στο 74’ να κάνει το 2-4 που ήταν και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση.

Έτσι, η Ρόμα του Ζοζό Μουρίνιο ανέβηκε μόνη στην 6η θέση του Καμπιονάτο φτάνοντας τους 38 βαθμούς, αφήνοντας 12η την Έμπολι που έμεινε στους 29.

Αξίζει να σημειωθεί πως στην αποστολή των «τζιαλορόσι» ήταν και πάλι ο νεαρός Κεραμίτσης, που αυτή τη φορά δεν αγωνίστηκε.