La Liga: Χαμένη ευκαιρία για Σεβίλλη (Photos)

La Liga: Στο 1-1 έμεινε η Σεβίλλη στην έδρα της Βαλένθια και δεν μπόρεσε να φτάσει σε απόσταση… βολής απ’ την Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Σεβίλλη μοιάζει η μόνη ομάδα που μπορεί να παραμείνει στο… κυνήγι της Ρεάλ Μαδρίτης για την κορυφή της Primera Division. Η ομάδα της Ανδαλουσίας έδωσε δύσκολο ματς στο «Μεστάγια». Στην εξ αναβολής αναμέτρηση, η Βαλένθια έβαλε «στοπ» στην ομάδα του Λοπετέγι με το τελικό 1-1.

Έτσι, χάθηκε σημαντική ευκαιρία για τη Σεβίλλη να πλησιάσει σε απόσταση μιας γκέλας την Ρεάλ Μαδρίτης. Με τους «μερένχες» να διατηρούν πλεονέκτημα 4 βαθμών, με τις δύο ομάδες να έχουν από 21 αγώνες.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό! Ένας παίκτης της Βαλένθια έδωσε το πλεονέκτημα στη Σεβίλλη. Συγκεκριμένα ο Ντιακαμπί που με αυτογκόλ έκανε το 0-1.

Παρ’ όλα αυτά, οι «νυχτερίδες»… απάντησαν λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος. Ο Γκέδες έκανε το 1-1 στο 44’, στέλνοντας τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα με ισορροπία στο σκορ.

Το μόνο που άλλαξε μέχρι το τέλος, ήταν η αριθμητική ισορροπία. Ο Γκάγια αποβλήθηκε στο 89’ αφήνοντας τους γηπεδούχους με 10 παίκτες για μερικά λεπτά.

Το 1-1 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Στέλνοντας τη Σεβίλλη στους 45 βαθμούς, όντας στο -4 απ’ την πρωτοπόρο Ρεάλ που έχει 49. Η Βαλένθια έφτασε τους 29 και είναι 9η.

Ολυμπιακός: «Ερυθρόλευκο» το αεροδρόμιο για την υποδοχή των ηρώων που «άλωσαν» την Πόλη (vids+pics)
Βαθμολογία UEFA: Δύσκολη η 15η θέση - Μόνο μαθηματικές ελπίδες
Άρης: Χωρίς τέσσερις ολοκληρώνει την προετοιμασία του
Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)