Παναιτωλικός-Ολυμπιακός 2-1: Του έγινε… συνήθεια! Προβάδισμα με νέα ανατροπή (photos+videos)

Παναιτωλικός-Ολυμπιακός: Προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πήραν οι Αγρινιώτες επικρατώντας 2-1 των Πειραιωτών με ανατροπή, όπως έκαναν και πριν από μερικές μέρες κόντρα στην ΑΕΚ, με τους ίδιους πρωταγωνιστές.

Το απόγευμα της Κυριακής (16/01) ο Παναιτωλικός πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη 2-1 επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για τη Super League, με ανατροπή, χάρις σε τέρματα των Καρέλη και Μεντόσα. Λίγες μέρες αργότερα, τα «καναρίνια» το έκαναν και πάλι, καθώς επιβλήθηκαν με το ίδιο αποτέλεσμα (2-1) του Ολυμπιακού στο πρώτο ματς των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας, με τους ίδιους σκόρερ.

Το «συγκρότημα» του Γιάννη Αναστασίου έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα και διαθέτει μεγάλη ποιότητα, τη στιγμή που οι Πειραιώτες του Πέδρο Μαρτίνς παρέμειναν χωρίς νίκη στο 2022 και πλέον καλούνται να κάνουν την ανατροπή στον επαναληπτικό του «Γ. Καραϊσκάκης».

Τρομερός ρυθμός στην εκκίνηση

Εξαιρετική ήταν η εκκίνηση στον αγώνα, μια και οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο και να αναζητήσουν ένα τέρμα, παρά να προσέξουν περισσότερο την άμυνά τους. Μάλιστα, ο Παναιτωλικός έφτασε μία… ανάσα από το γκολ, στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ των Πειραιωτών.

Ήταν το 2ο λεπτό, όταν ο Σουρλής έκανε το λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Μεντόσα έκανε κίνηση προς την αντίπαλη περιοχή, βρήκε τον Ντουάρτε, ο οποίος πλάσαρε, νίκησε τον Κρίστινσον, όμως, ο Ξενιτίδης, λίγο πριν την τελική γραμμή, έδιωξε σε κόρνερ.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, βγήκαν με αξιώσεις στην επίθεση στο 8’ αλλά ο Καρμπόβνικ δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ πριν την σέντρα, με αποτέλεσμα να χαθεί η ευκαιρία για απειλή, ενώ στο 11’ ο Ελ Αραμπί δεν κατάφερε να ελέγξει σωστά τη μπάλα και ο Ανέστης μπλόκαρε.

Όμως, δύο λεπτά αργότερα, ο Μαροκινός επιθετικός δεν έκανε… λάθος και άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό. Στο 13’ οι «ερυθρόλευκοι» άλλαξαν εξαιρετικά τη μπάλα, ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και στο δεύτερο δοκάρι ο Ελ Αραμπί με προβολή έγραψε το 1-0.

Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να φτάσουν άμεσα και σε δεύτερο τέρμα, αλλά στο 16’ ο Ανέστης έσωσε την ομάδα του, όταν ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά, μετά από το κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Έλληνας πορτιέρο έδιωξε με υπερένταση και στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στον Ξενιτίδη και έφυγε άουτ.

Το «συγκρότημα» του Πέδρο Μαρτίνς έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα, όμως, δέκα λεπτά μετά το προβάδισμα των φιλοξενούμενων, ο Παναιτωλικός βρήκε την… απάντηση που έψαχνε με… δράστη τον Μεντόσα. Έπειτα από φάση διαρκείας, ο Ντουάρτε δεν κατάφερε να σκοράρει, μια και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά, ο Μεντόσα με σουτ στην κίνηση έγραψε το 1-1.

Στα επόμενα λεπτά, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Στο 35’ ο Κορνέλιους ενήργησε σωστά και έδιωξε τον κίνδυνο πριν ο Ελ Αραμπί γίνει απειλητικός, ενώ στο 39’ ο Ξενιτίδης δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ έπειτα από πάσα του Βρουσάι.

Ανατροπή με Καρέλη

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πέδρο Μαρτίνς θέλησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Τικίνιο, Παπασταθόπουλο και Λόπες, αντί των Ελ Αραμπί, Μπα και Βαλμπουενά, αντίστοιχα. Μάλιστα, οι Πειραιώτες απείλησαν πρώτοι, στο 50’ με τον Ξενιτίδη, αλλά ο Ανέστης απέκρουσε, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Έλληνας πορτιέρο έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Τικίνιο.

Ωστόσο, κόντρα στην εξέλιξη του αγώνα, ο Παναιτωλικός μπόρεσε να φτάσε στην ανατροπή. Ήταν το 61ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Μεντόσα έκανε εξαιρετική μπαλιά στον Καρέλη και αυτός με όμορφο πλασέ, νίκησε τον Κρίστινσον και έγραψε το 2-1 για τους Αγρινιώτες.

Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 63’ απείλησαν με τον Ρόνι Λόπες, ο οποίος έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε στα πλάγια. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα με τρομερό σουτ του Βέργου, όμως, το τέρμα του ακυρώθηκε σωστά, μια και υπήρχε οφσάιντ.