Κύπελλο Ιταλίας: Ο Ιμόμπιλε «χτύπησε» στο... 106' κι έστειλε τη Λάτσιο πάνω στη... Μίλαν
AP Images

Την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας με γκολ του Ιμόμπιλε στην παράταση πήρε η Λάτσιο κόντρα στην Ουντινέζε.

Ο κορυφαίος σκόρερ της Λάτσιο, Τσίρο Ιμόμπιλε, «έλυσε τον γόρδιο δεσμό» κι έστειλε την Λάτσιο στους προημιτελικούς του Coppa Italia, όπου θ΄ αντιμετωπίσει την Μίλαν.

Ο 31χρονος διεθνής στράικερ μπήκε στο ματς με την Ουντινέζε στο 71΄ και στο 106΄ της παράτασης χάρισε στους «Λατσιάλι» τη νίκη πρόκριση με 1-0 με μια «μαγική» λόμπα, καθώς ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια ολοκληρώθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα.

Αυτό ήταν το 21ο γκολ του Ιταλού επιθετικού σε 25 συμμετοχές φέτος και 171ο συνολικά σε 244 παιχνίδια με την ομάδα της Ρώμης, με τους μοναδικούς παίκτες που έχουν σκοράρει φέτος περισσότερα γκολ από τον Ιμόμπιλε στα πέντε μεγαλύτερα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα σε όλες τις διοργανώσεις να είναι οι Λεβαντόβσκι (34), Μπενζεμά (24) και Σαλάχ (23).