Ligue 1: Προσπέρασμα της Στρασμπούρ, σημαντικό «διπλό» η Μετς, εύκολα η Μονακό (Photos)

Ligue 1: Η Στρασμπούρ επικράτησε 3-1 της Μονπελιέ και την πέρασε στη βαθμολογία – «Ανάσα» για τη Μετς με νίκη στην έδρα της Ρεμς (1-0), άνετο 4-0 της Μονακό κόντρα στην Κλερμόν – Λευκή ισοπαλία για Λοριάν και Ανζέ.

Σημαντική νίκη με ανατροπή για τη Στρασμπούρ κόντρα στη Μονπελιέ. Δύο ομάδες που είναι ψηλά στη βαθμολογία, κοντά στις Ευρωπαϊκές θέσεις. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Μολέ στο 11’.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν. Σε αυτό βοήθησε η αποβολή του Βαχί στο 66’ που άφησε τους φιλοξενούμενους με 10. Ο Βαρίς στο 77’ έκανε το 1-1. Ο Τόμασον στο 84’ έκανε το 2-1, για να έρθει ο Γκαμεϊρό να «γράψει» το τελικό 3-1 δύο λεπτά αργότερα.

Η Στρασμπούρ έχει πλέον 32 βαθμούς και είναι 7η, με την Μονπελιέ να μένει στους 31 και να υποχωρεί 8η.

Σπουδαίο «διπλό» πήρε η Μετς στην έδρα της Ρεμς. Ο Νιάν με γκολ στο 66’ έκρινε την αναμέτρηση για το τελικό 0-1 που αποτελεί σημαντική… ανάσα για τους φιλοξενούμενους. Η Μετς έφτασε τους 19 βαθμούς και έφυγε απ’ την ζώνη του υποβιβασμού. Η Ρεμς έμεινε στους 24.

Εύκολο απόγευμα είχε η Μονακό που επιβλήθηκε 4-0 της Κλερμόν. Ο Ντιόπ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους άνοιξε το σκορ. Ο Μπεν Γεντέρ στο 55’ έκανε το 2-0, με τον ίδιο παίκτη να ευστοχεί σε πέναλτι στο 62’ για το 3-0. Ο Ενρίκε διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στο 83’.

Έτσι η Μονακό ανέβηκε 5η «πιάνοντας» τη Λανς στους 33 βαθμούς. Η Κλερμόν είναι 16η με 18 βαθμούς.

Λοριάν και Ανζέ έμειναν στο 0-0, σε μια αναμέτρηση που η ισοπαλία είναι θετική για τους φιλοξενούμενους καθώς έπαιζαν με 10 παίκτες απ’ το 14’ λόγω αποβολής του Ντουμπιά. Η Ανζέ έφτασε τους 26 βαθμούς και είναι 11η, με την Λοριάν να έχει 17 και να είναι μπλεγμένη στη… μάχη για τη σωτηρία.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»