Ligue 1: Ανατροπή και νίκη για τη Λανς (Photos)

Ligue 1: Νικήτρια έφυγε απ’ την έδρα της Σεντ Ετιέν η Λανς, επικρατώντας 2-1 των «Στεφανουά» που είναι σε δύσκολη θέση.

Η Σεντ Ετιέν ως ουραγός του Γαλλικού Πρωταθλήματος, αναζητεί σε κάθε ματς βαθμούς. Ειδικά εντός έδρας. Η Λανς αγωνίστηκε στο «Ζοφρουά Γκισάρ», βρέθηκε να χάνει, αλλά με σθένος έκανε την ανατροπή και έφυγε νικήτρια με σκορ 2-1. Αποτέλεσμα που κρατά σε… ψηλές πτήσεις την ομάδα του βορρά.

Ο Μπουντεμπούζ στο 38ο λεπτό, ήταν ο παίκτης που άνοιξε το σκορ για τους «Στεφανουά». Το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους κι έστειλε τους γηπεδούχους με πλεονέκτημα στην ανάπαυλα.

Η πίεση της Λανς έφερε αποτέλεσμα στο 77ο λεπτό! Τότε η ομάδα του Γαλλικού βορρά ισοφάρισε σε 1-1, με τον Σοτοκά να σκοράρει.

Η ανατροπή ήρθε με τον άνθρωπο της τελευταίας στιγμής! Ο Φοφανά, λίγες μέρες αφού είχε ισοφαρίσει το ματς Κυπέλλου με τη Λιλ και τελικά η ομάδα του προκρίθηκε στα πέναλτι (δική του εκτέλεση), χάρισε τρεις βαθμούς στη Λανς. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 1-2!

Με τη νίκη αυτή, η Λανς έφτασε τους 33 βαθμούς και είναι 4η, ενώ η Σεντ Ετιέν είναι σε εξαιρετικά δύσκολη θέση όντας ουραγός με 12 και απέχει 4 από την προτελευταία θέση!