Κύπελλο Γαλλίας: Ματσάρα στο ντέρμπι, η Λανς χαμογέλασε στα πέναλτι! (Photos)

Κύπελλο Γαλλίας: Με τη Λιλ να έχει το ματς… στα χέρια της, ο Φοφανά ισοφάρισε (2-2) και με δική του εκτέλεση στα πέναλτι έδωσε την πρόκριση στη Λανς.

Το τελευταίο ζευγάρι για τους «32» του Κυπέλλου Γαλλίας, ήταν και το πιο… καυτό. Το ντέρμπι του βορρά ανάμεσα στη Λανς και τη Λιλ. Δύο ομάδες που πάνω-κάτω… βράζουν στο ίδιο καζάνι φέτος. Και το απέδειξαν στον αγωνιστικό χώρο με την κανονική διάρκεια να λήγει 2-2. Η πρόκριση κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, εκεί όπου ο Ρενάτο Σάντσες έγινε μοιραίος, ο Φοφανά απόλυτος πρωταγωνιστής και με 4-3 η Λανς προκρίθηκε!

Οι Πρωταθλητές είχαν εξαιρετικό πρώτο μέρος στο «Φελίξ Μπολάρ». Με τον τρόπο αυτό πήραν σημαντικό προβάδισμα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αμαντού Ονανά. Ο νεαρός χαφ της Λιλ, έβαλε τα δύο γκολ της ομάδας του στο 28’ και στο 33’. Στέλνοντας την ομάδα του με το 0-2 στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος ήταν συναρπαστικό. Κι είχε πρωταγωνιστή για τη Λανς τον Φοφανά! Στο 67’ μείωσε σε 1-2, για να έρθει στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο ίδιος παίκτης να διαμορφώσει το 2-2! Αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τριπλό σφύριγμα κι έστειλε την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί ο Μπαμπά έκανε το 0-1 για τη Λιλ, με τον Σαϊντ να ισοφαρίζει 1-1. Ο Φόντε έχασε το δεύτερο πέναλτι για τη Λιλ, με τον Κακουτά να δίνει προβάδισμα 2-1 στη Λανς. Μπότμαν και Ζεάν σκόραραν στο 3ο πέναλτι για το 3-2 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Πιέντ έκανε το 3-3, με τον Κλάους να αστοχεί! Ο Ρενάτο Σάντσες έχασε το τελευταίο πέναλτι της Λιλ, με τον Φοφανά να ευστοχεί και με 4-3 να δίνει την πρόκριση στην Λανς! Ο παίκτης δηλαδή που γύρισε το ματς απ’ το 0-2 και ισοφάρισε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Με αυτό τον τρόπο, η Λανς πήρε την πρόκριση. Στις 26 Ιανουαρίου θα αντιμετωπίσει για τη φάση των «16» την Μονακό, σε ένα ακόμη σημαντικό ζευγάρι για το Κύπελλο Γαλλίας.