Bundesliga: Η Χέρτα ταπείνωσε την Ντόρτμουντ και δίνει τον τίτλο στην Μπάγερν! (video+photos)

Bundesliga: Η Χέρτα νίκησε 3-2 την Ντόρτμουντ και την απομάκρυνε από τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Το πρωτάθλημα στην Γερμανία ουσιαστικά έλαβε τέλος από το φινάλε του πρώτου γύρου. Η χειμερινή διακοπή στην Bundesliga βρίσκει την Μπάγερν Μονάχου στο +9 από την Ντόρτμουντ, η οποία αν και προηγήθηκε, ηττήθηκε απόψε στο Βερολίνο από την Χέρτα με 3-2 και να «γυρίσει» η κατάσταση στο δεύτερο μισό της σεζόν θα πρέπει να γίνουν «σημεία και τέρατα».

Η Χέρτα, η οποία προερχόταν από την βαριά ήττα στο Μάιντς από την ομώνυμη ομάδα (4-0) και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τους Βεστφαλούς, κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστή τον Ρίχτερ (δύο γκολ) να φτάσει στη μεγάλη νίκη, χάρις στην οποία πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Η Αρμίνια Μπίλεφελντ των 10 παικτών από το 70΄ (αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη η Κλος), έκανε την έκπληξη από το σημερινό κυρίως μενού της 17ης αγωνιστικής της Bundesliga, ενώ η Γκλάντμπαχ κρατούσε ένα «χρυσό»... «τρίποντο» μετά από έναν «εφιαλτικό» μήνα και το 4-0 επί της Γκρόιτερ Φιρτ στις 20 Νοεμβρίου, ωστόσο, «τιμωρήθηκε» στις καθυστερήσεις!

Για τα καλά στο παιχνίδι της παραμονής στην κορυφαία κατηγορία μπήκε η Αρμίνια μετά το σημερινό 2-0 στην έδρα της Λειψίας, η οποία προερχόταν από μία ισοπαλία και μία νίκη.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «κλειδώσουν» επί της ουσίας το δεύτερο σερί «τρίποντο» ενώ αγωνίζονταν με 10 παίκτες! Ο Κλος στο 70΄, δώδεκα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (58΄) πήρε το δρόμο προς τ΄ αποδυτήρια και πέντε λεπτά μετά ο Οκουγκάβα «έγραψε» το 2-0.

Μετά από 17 γκολ σε 4 αγωνιστικές και 4 σερί ήττες, η Γκλάντμπαχ έδειξε αποφασισμένη ν΄ αντιδράσει στην έδρα της Χοφενχάιμ, ομάδας που στην τελευταία πεντάδα αγώνων μετρούσε 4 νίκες και μία ισοπαλία. Τελικά, όμως, ο Νιγηριανός Ακπογκούμα, που πέρασε αλλαγή στο 87΄ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το 1-1, αφήνοντας την Μπορούσια χωρίς νίκη για 5η σερί αγωνιστική και μέσα στο τιμ των ομάδων που μάχονται για ν' απομακρυνθούν από τις τελευταίες θέσεις.

Η Ουνιόν Βερολίνου επέστρεψε στις νίκες μετά από 2 αγωνιστικές (1-0 εκτός την Μπόχουμ), ενώ η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης πανηγύρισε για τρίτο σερί ματς, αυτή την φορά με το 1-0 επί της Μάιντς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 17ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Bundesliga:

Μπάγερν-Βόλφσμπουργκ 4-0

(7΄ Μίλερ, 57΄ Ουπαμεκανό, 59΄ Σανέ, 88΄ Λεβαντόφσκι)

Χέρτα-Ντόρτμουντ 3-2

(51΄ Μπελφοντίλ, 57΄,69΄ Ρίχτερ - 31΄ Μπραντ, 83΄ Τίγκες)

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ