Bundesliga: Φουλάρει για Champions League η Άιντραχτ, ήττα σοκ για τη Λειψία (videos+photos)

Bundesliga: Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης νίκησε 1-0 τη Μάιντς και βλέπει… σεντόνι. Ήττα από την Αρμίνια εντός έδρας για τη Λειψία.

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, η οποία πήρε την πρώτη θέση στον όμιλο του Ολυμπιακού στο Europa League, έχει πάρει φόρα.

Νίκησε εντός έδρας 1-0 και τη Μάιντς και πλέον βλέπει Champions League.

Ισόβαθμη με την Άιντραχτ και η μία ακόμα ομάδα με συμμετοχή στην Ευρώπη, η Ουνιόν Βερολίνου, η οποία νίκησε εκτός έδρας τη Μπόχουμ των Σταφυλίδη (ξεκίνησε και βγ΄’ηκε στο 60’), Λαμπρόπουλου (δεν έπαιξε) με 1-0.

Ήττα σοκ εντός έδρας για τη Λειψία, η οποία έχασε 2-0 από την προτελευταία Αρμίνια!

Η Αρμίνια Μπίλεφελντ, λοιπόν, των 10 παικτών από το 70΄ (αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη η Κλος), έκανε την έκπληξη στο σημερινό κυρίως μενού της 17ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «κλειδώσουν» επί της ουσίας το δεύτερο σερί «τρίποντο» ενώ αγωνίζονταν με 10 παίκτες! Ο Κλος στο 70΄, δώδεκα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (58΄) πήρε το δρόμο προς τ΄ αποδυτήρια και πέντε λεπτά μετά ο Οκουγκάβα «έγραψε» το 2-0.

Χοφενχάιμ και Γκλάντμπαχ, παράλληλα, έμειναν στο 1-1. Αποτέλεσμα που δεν βολεύει καμία ομάδα, αφού οι γηπεδούχοι πέταξαν δύο βαθμούς στη προσπάθεια να μείνουν στην τετράδα. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν ένα «χρυσό»... «τρίποντο» μετά από έναν «εφιαλτικό» μήνα και το 4-0 επί της Γκρόιτερ Φιρτ στις 20 Νοεμβρίου, ωστόσο, «τιμωρήθηκαν» στις καθυστερήσεις!

Μετά από 17 γκολ σε 4 αγωνιστικές και 4 σερί ήττες, η Γκλάντμπαχ έδειξε αποφασισμένη ν' αντιδράσει στην έδρα της Χοφενχάιμ, ομάδας που στην τελευταία πεντάδα αγώνων μετρούσε 4 νίκες και μία ισοπαλία. Τελικά, όμως, ο Νιγηριανός Ακπογκούμα, που πέρασε αλλαγή στο 87', στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το 1-1, αφήνοντας την Μπορούσια χωρίς νίκη για 5η σερί αγωνιστική και μέσα στο τιμ των ομάδων που μάχονται για ν' απομακρυνθούν από τις τελευταίες θέσεις.

Ισοπαλία 0-0 και στην αναμέτρηση Γκρόιτερ Φιρτ-Άουγκσμπουργκ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 17ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Bundesliga:

Μπάγερν-Βόλφσμπουργκ 4-0

(7΄ Μίλερ, 57΄ Ουπαμεκανό, 59΄ Σανέ, 88΄ Λεβαντόφσκι)

Λειψία-Αρμίνια Μπίλεφελντ 0-2