Ligue 1: Έσωσε το βαθμό στις καθυστερήσεις η Παρί! (Photos)

Ligue 1: Στο Γαλλικό Βορρά συνεχίστηκε η περίοδος ντεφορματίσματος της Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία με το ζόρι πήρε το 1-1 κόντρα στην πολύ καλή Λανς.

H Παρί Σεν Ζερμέν δεν είναι σε καλή κατάσταση. Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο πήγε στο Γαλλικό Βορρά για να αντιμετωπίσει τη Λανς, σε μια αναμέτρηση εκ των πραγμάτων δύσκολη. Για τη 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος, οι πρωτευουσιάνοι σώθηκαν στις καθυστερήσεις κι έφυγαν απ’ το «Φελίξ Μπολάρ» με το 1-1.

Αυτό ήταν το δεύτερο σερί αποτυχημένο αποτέλεσμα στο Γαλλικό Πρωτάθλημα για την Παρί, καθώς προερχόταν απ’ το εντός έδρας 0-0 με τη Νις. Η παρέα του Λιονέλ Μέσι δείχνει να είναι σε παρατεταμένο ντεφορμάρισμα.

Το πρώτο μέρος έληξε 0-0, στην έδρα της Λανς που είχε δημιουργηθεί όπως πάντα εντυπωσιακή ατμόσφαιρα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Φοφανά στο 62ο λεπτό.

Από εκείνο το σημείο η Παρί άρχισε να πιέζει, προσπαθώντας να φτάσει στο γκολ. Σημείο όπου δείχνει να προβληματίζεται ιδιαίτερα στα τελευταία ματς. Τελικά τα κατάφερε στο 1ο λεπτό του έξτρα χρόνου, όταν ο Βαϊνάλντουμ ήταν αυτός που έσωσε την παρτίδα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Έτσι, η Παρί Σεν Ζερμέν έφτασε τους 42 βαθμούς και είναι στο +13 από τη 2η Μαρσέιγ που έχει ένα ματς λιγότερο. Η Λανς με 27 βαθμούς ισοβαθμεί στην 4η θέση με τη Νις.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!