Serie A: Χωρίς να… ιδρώσει η Μίλαν (Videos+Photos)

Serie A: Από το πρώτο 20λεπτο «καθάρισε» τη νίκη με τη Σαλερνιτάνα η Μίλαν (2-0) και περιμένει το αποτέλεσμα της Νάπολι.

Την ουραγό Σαλερνιτάνα φιλοξένησε η Μίλαν για τη 16η αγωνιστική του Ιταλικού Πρωταθλήματος. Οι «ροσονέρι» ουσιαστικά δεν… ίδρωσαν για να επικρατήσουν της αντιπάλου τους. Έχοντας ένα εύκολο απόγευμα στο «Σαν Σίρο» για το τελικό 2-0.

Τα πάντα κρίθηκαν νωρίς στην αναμέτρηση. Ο Κεσί ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Μίλαν δε σταμάτησε να επιτίθεται και στο 18’ ο Σαλεμάκερς έκανε το 2-0. Κάπου εκεί… έσβησε το ματς.

Οι «ροσονέρι» έκαναν διαχείριση του καθαρού προβαδίσματος που είχαν, η Σαλερνιτάνα δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά. Οι όποιες ευκαιρίες δεν κατέληξαν σε γκολ κι έτσι το 2-0 έδωσε τη νίκη στη Μίλαν.

Πλέον, η ομάδα του Πιόλι είναι μόνη πρώτη με 38 βαθμούς, όντας στο +2 απ’ τη Νάπολι η οποία παίζει το βράδυ με την Αταλάντα στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα». Η Σαλερνιτάνα παρέμεινε ουραγός με 8 βαθμούς.

Πριν τη σέντρα της αναμέτρησης, οι παίκτες της Μίλαν έκαναν ζέσταμα φορώντας μπλουζάκια στήριξης στο Σίμον Κιάερ που τραυματίστηκε και θα λείψει καιρό απ’ τους αγωνιστικούς χώρους. «Forza Simon» έγραφαν αυτά, δηλαδή «Δύναμη Σίμον». Παράλληλα, όταν σκόραρε ο Σαλεμάκερς, πανηγύρισε σηκώνοντας τη φανέλα του Δανού στόπερ.

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!