Serie A: Σβηστή… τεσσάρα από Αταλάντα, επιστροφή στις νίκες για Γιουβέντους (videos)

Εύκολο… απόγευμα είχε η Αταλάντα, η οποία επιβλήθηκε 4-0 της Βενέτσια στο Μπέργκαμο. Η Γιουβέντους επικράτησε εκτός έδρας 2-0 της Σαλερνιτάνα και μείωσε την απόσταση από την κορυφή.

Την απόσταση από την κορυφή και τη Νάπολι στους 4 βαθμούς μείωσε η Αταλάντα, μετά τη νίκη της 4-0 επί της Βενέτσια στην έναρξη της εμβόλιμης 15ης αγωνιστικής στην Serie A. Mεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μάριο Πάσαλιτς, που σημείωσε χατ-τρικ.

Ο Κροάτης μέσος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ μόλις στο 7’ έπειτα από την εξαιρετική ασίστ του Ίλιτσιτς, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, νίκησε και πάλι τον Σέρχιο Ρομέρο διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του και τα προσωπικά του στην αναμέτρηση.

Στο 57’ τη… σκυτάλη πήρε ο Κουπμάιερς και στο 67’ ο Μάριο Πάσαλιτς με το τρίτο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Επιστροφή στις νίκες για Γιουβέντους

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Γιουβέντους, η οποία επικράτησε 2-0 της Σαλερνιτάνα εκτός έδρας. Η «Γηραιά Κυρία» κατάφερε να μειώσει την απόσταση από την πρώτη τετράδα, έχοντας ωστόσο ματς περισσότερο, ενώ βρίσκεται στο -11 από την Νάπολι που είναι στην κορυφή.

Το σκορ για τους «μπιανκονέρι» άνοιξε ο Ντιμπάλα στο 21’. Ο Αργεντίνος άλλαξε ωραία με τον Κουλουσέβσκι και μ’ ένα ωραίο σουτ, διαμόρφωσε το 1-0. Το τελικό 2-0 «έγραψε» ο Μοράτα στο 70ο λεπτό, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ στο πρώτο δοκάρι, έπειτα από σέντρα του Μπερναρντέσκι. Πάντως, στο 95’ η Γιουβέντους έχασε πέναλτι, όταν ο Ντιμπάλα γλίστρησε στην εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Βλέπει Ευρώπη η Φιορεντίνα

Στην Φλωρεντία, η Σαμπντόρια ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Μόλις στο 15ο λεπτό ο Καντρέβα βρήκε τον Γκαμπιαντίνι, ο οποίος νίκησε τον Τερατσιάνο, γράφοντας το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Η αντίδραση των «βιόλα» ήταν άμεση και στο 23’ ο Καγιεχόν έφερε το ματς στα ίσια (1-1), ενώ στο 32’ ο Βλάχοβιτς έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Μάλιστα, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Σοτίλ «καθάρισε» τη νίκη για την Φιορεντίνα, γράφοντας το τελικό 3-1.