Serie A: «Καταιγίδα» στην κορυφή η Νάπολι! (Video)

Serie A: Μέσα σε ένα δεκάλεπτο είχε «καθαρίσει» τη Λάτσιο η Νάπολι, φτάνοντας το τελικό σκορ στο 4-0 και επιστρέφοντας στη… μοναξιά της κορυφής.

Η 14η αγωνιστική του Καμπιονάτο, «σφράγισε» την επιστροφή της Νάπολι στην πρώτη θέση του Ιταλικού Πρωταθλήματος. Μόνη της, χωρίς κανέναν συγκάτοικο. Η ήττα σοκ της Μίλαν απ’ τη Σασουόλο ήταν η ευκαιρία και το παιχνίδι των «παρτενοπέι» με τη Λάτσιο έγινε το… άρπαγμα απ’ τα μαλλιά. Το τελικό 4-0 είναι ενδεικτικό του τι έγινε στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα».

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι μέσα σε ένα δεκάλεπτο ουσιαστικά, «καθάρισε» τις όποιες βλέψεις μπορεί να είχαν οι Ρωμαίοι. Σκοράροντας δύο φορές στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι είχαν στον πάγκο τον Κώστα Μανωλά, με τον Έλληνα αμυντικό να μην αγωνίζεται.

Το σκορ άνοιξε το 7ο λεπτό. Η μπάλα μπήκε στην περιοχή, δεν έδιωξαν οι αμυντικοί της Λάτσιο και όταν τη βρήκε στρωμένη ο Ζιελίνσκι, δεν έχασε την ευκαιρία να σουτάρει δυνατά για το 1-0.

Το 2-0 ήρθε τρία λεπτά μετά, με γκολάρα του Μέρτενς. Ο Βέλγος έγινε κάτοχος στα όρια της περιοχής, έκανε μια εκπληκτική προσποίηση-ντρίπλα και τελείωσε εκπληκτικά τη φάση για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Το τρίτο γκολ ήταν και πάλι απ’ τον Μέρτενς. Με τον Βέλγο να βάλει ένα ακόμη καλύτερο τέρμα! Στο 29’ του γύρισε την μπάλα ο Λοσάνο και παρότι βρισκόταν προς τα αριστερά, με φάλτσο έπιασε ένα εκπληκτικό σουτ με το δεξί, σημειώνοντας με εντυπωσιακό τρόπο το 3-0.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Φαμπιάν στο 85’. Ο Ισπανός χαφ αρκετά έξω απ’ την περιοχή της Λάτσιο, βρήκε χώρο και με το αριστερό ουσιαστικά πλάσαρε στη γωνία για το 4-0!

Έτσι, μετά τη 14η αγωνιστική η Νάπολι έφτασε τους 35 βαθμούς και είναι μόνη πρώτη, έχοντας τρεις βαθμούς πίσω της τη Μίλαν και τέσσερις την Ίντερ. Η Λάτσιο έμεινε στους 21 και είδε τη Ρόμα να ξεφεύγει με 4.

Σαλερνιτάνα 8

ΣΕΓΑΣ: Με 28 μετάλλια και διακρίσεις οι πρώτες 70 μέρες του 2024 για τον ελληνικό στίβο
Βέροια: Ο Πρόδρομος Κουτσούκης ενεπλάκη σε τροχαίο δυστύχημα