Premier League: Όρθια στο «Στάμφορντ Μπριτζ» η Γιουνάιτεντ! (Videos+Photos)

Premier League: Με βαθμό έφυγε απ’ το Λονδίνο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στην Τσέλσι (1-1).

Χαμόγελα… για τη Σίτι και τη Λίβερπουλ μετά το ντέρμπι της Τσέλσι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» που πολλοί περίμεναν πως θα χάσουν με… κάτω τα χέρια, έφυγαν με το βαθμό της ισοπαλίας απ’ το Λονδίνο. Το τελικό 1-1, μάλιστα, ήρθε με τους «μπλε» να ισοφαρίζουν.

Έτσι, η Τσέλσι παρέμεινε πρωτοπόρος στο Αγγλικό Πρωτάθλημα, έχοντας όμως σε απόσταση… βολής τη Μάντσεστερ Σίτι (-1) και τη Λίβερπουλ (-2). Όσο για τη Γιουνάιτεντ, ο βαθμός ήταν περισσότερο γοήτρου, καθώς παραμένει 8η.

Ο Κάρικ άφησε εκτός ενδεκάδας τον Κριστιάνο Ρονάλντο, δείχνοντας πως αν και υπηρεσιακός δε φοβάται να ακολουθήσει τις σκέψεις του.

Η φιλοσοφία της Μάντσεστερ ήταν καθαρά ανασταλτική. Η Τσέλσι είχε την πρωτοβουλία και τις ευκαιρίες, σε ένα πρώτο μέρος που ολοκληρώθηκε τελικά χωρίς τέρματα.

Ο νόμος του ποδοσφαίρου έκανε και πάλι την εμφάνισή του πάντως. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Στο 50ο λεπτό, η Τσέλσι είχε ένα φάουλ. Ο Φερνάντες έδιωξε όπως-όπως. Ο Ζορζίνιο πήγε να κατεβάσει την μπάλα, αλλά του έφυγε το κοντρόλ. Ο Σάντσο έφυγε τετ α τετ και με άνεση νίκησε τον Μεντί για το 0-1!

Η «απάντηση» ήρθε στο 67ο λεπτό, όταν σε μια φάση διαρκείας ο Γουάν-Μπισάκα ανέτρεψε τον Τιάγκο Σίλβα. Ο Ζορζίνιο βρήκε την ευκαιρία να εξιλεωθεί και απ’ την άσπρη βούλα ισοφάρισε το παιχνίδι.

Η πίεση της Τσέλσι εντάθηκε μήπως και φτάσει στο γκολ της νίκης, αλλά δεν τα κατάφερε. Το τελικό 1-1 αδικεί τους Λονδρέζους, όμως δίνει μεγαλύτερο σασπένς στο Πρωτάθλημα!

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Τσάλομπα, Τιάγκο Σίλβα, Ρούντιγκερ, Τζέιμς, Ζορζίνιο, Λόφτους-Τσικ, Αλόνσο (78’ Μάουντ), Ζίγιεχ, Βέρνερ (82’ Λουκάκου), Χάντσον-Οντόι (78’ Πούλισικ)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Λίντελοφ, Μπαϊγί, Ράσφορντ (77’ Λίνγκαρντ), Φρεντ, Φερνάντες (89’ Φαν Ντε Μπέεκ), Σάντσο (64’ Σάντσο), Τέλες, Γουάν-Μπισάκα, Μάτιτς, ΜακΤόμινεϊ

Ραντεβού με την ιστορία έχουν ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα και ο Ολυμπιακός στην Πόλη!
Elite League: Νίκες για Μίλωνα, Ηρακλή και Ψυχικό