Ligue 1: Ανατροπή και «διπλό» στα χιόνια για την Παρί! (Photos)

Ligue 1: Η Σεντ Ετιέν προηγήθηκε στο παγωμένο «Ζοφρουά Γκισάρ», αλλά η Παρί Σεν Ζερμέν «απάντησε» με τριάρα (3-1)!

Δύσκολες καιρικές συνθήκες με χιονόπτωση. Η Σεντ Ετιέν προηγήθηκε στο σκορ. Όμως η διαφορά κλάσης της Παρί Σεν Ζερμέν στην Γαλλία, είναι τέτοια που δεν αφήνει σε κανέναν περιθώρια. Η ομάδα του Ποτσετίνο ανέτρεψε την κατάσταση, νικώντας με 3-1.

Το ματς στο «Ζοφρουά Γκισάρ», άρχισε με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν στο 5ο λεπτό, αλλά το τέρμα του Νεϊμάρ μέσω VAR ακυρώθηκε. Στο 23’, η Σεντ Ετιέν ξάφνιασε τους πρωτευουσιάνους. Ο Μπουανγκά έκανε το 1-0 για τους «Στεφανουά», δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 45’, όταν ο Κολοτζιέσζακ αποβλήθηκε. Για μαρκάρισμα που έκανε όντας ο τελευταίος παίκτης όπως έκρινε ο διαιτητής, έτσι αντίκρισε την κόκκινη. Δύο λεπτά μετά, ο Μαρκίνιος ήταν αυτός που ισοφάρισε για την Παρί, στέλνοντας το ματς ισόπαλο στην ανάπαυλα.

Το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους άργησε, αλλά τελικά ήρθε. Ο Άνχελ Ντι Μαρία στο 79’… ξελάσπωσε την ομάδα του Ποτσετίνο, κάνοντας το 1-2. Με τον Μαρκίνιος και πάλι να κάνει το τελικό 1-3 στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έτσι, η Παρί έφτασε τους 40 βαθμούς και είναι στο +14 απ’ τη δεύτερη θέση. Η Σεντ Ετιέν παρέμεινε ουραγός με 12 βαθμούς, όσους έχει και η Μετς.

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ