Serie A: Νίκησε και μείωσε στον πόντο η Ίντερ! (Videοs+Photos)

Serie A: Με 2-0 πέρασε η Ίντερ απ’ την έδρα της Βενέτσια και πλέον απέχει ένα βαθμό απ’ την κορυφή.

Η νίκη που πήρε η Ίντερ κόντρα στη Νάπολι, της… άνοιξε την όρεξη για την κορυφή της βαθμολογίας. Έτσι, η επικράτηση της Πρωταθλήτριας επί της Βενέτσια με 2-0, την φέρνει στον ένα βαθμό μακριά απ’ την πρώτη θέση, έστω και με ματς περισσότερο.

Οι «νεραντζούρι» για την 14η αγωνιστική του Ιταλικού Πρωταθλήματος, πήγαν στην έδρα της Βενέτσια. Εκεί δεν τα βρήκαν όλα εύκολα, κυρίως λόγω των καιρικών συνθηκών και της βροχής. Με σκόρερ τον Τσαλχάνογλου προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος.

Ο Τούρκος έγινε κάτοχος της μπάλας στο 34ο λεπτό έξω απ’ την περιοχή. Με ωραίο σουτ στη γωνία της εστίας της Βενέτσια, έκανε το 1-0 δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Το τελικό 0-2 διαμορφώθηκε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων. Με τον Λαουτάρο Μαρτίνεθ να μην κάνει λάθος απ’ την άσπρη βούλα στο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του.

Η νίκη αυτή φέρνει την Ίντερ πολύ κοντά στη θέση που τερμάτισε την περασμένη σεζόν. Την πρώτη.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι έχει πλέον 31 βαθμούς, έναν λιγότερο από την Νάπολι και την Μίλαν που ισοβαθμούν στους 32, έχοντας από ένα ματς λιγότερο. Η Βενέτσια έμεινε στους 15 και είναι 15η.

Ολλανδία: Το σήκωσε η PSV Αϊντχόφεν
Premier League: Τεσσάρα της Λίβερπουλ στην Τότεναμ
Παναθηναϊκός: Έτοιμος να φορέσει "πράσινα" ο Μπάλντοκ!
Πυγμαχία: Ο Κανέλο Άλβαρες «γκρέμισε» τον Μουνγκούια και διατήρησε τους τίτλους (vid)