La Liga: «Διπλό» και προσπέρασμα για τη Θέλτα (Photos)

La Liga: Πέρασε νικηφόρα απ’ την έδρα της Αλαβές η Θέλτα (2-1) και την άφησε πίσω βαθμολογικά.

Σημαντική νίκη πήρε η Θέλτα για την 15η αγωνιστική της Primera Division. Η ομάδα της Γαλικίας δοκιμάστηκε στο «Μεντιθορόθα» κόντρα στην Ντεπορτίβο Αλαβές. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν τελικά με 2-1.

Η Θέλτα μπήκε μπροστά στο σκορ στο 12ο λεπτό. Ο Σάντι Μίνα ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο τέρμα της ομάδας απ’ το Βίγκο. Η οποία δεν κατάφερε να κρατήσει για πολύ αυτό της το προβάδισμα. Στο 21’ ο Χοσέλου έκανε το 1-1 για τους Βάσκους, που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο 70ο λεπτό η Θέλτα κέρδισε πέναλτι, έχοντας τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει εκ νέου προβάδισμα. Ο Ιάγκο Άσπας δεν τα κατάφερε στην εκτέλεση, αλλά στη συνέχεια της φάσης βρήκε τελικά δίχτυα για το 1-2! Που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι, η Θέλτα έφτασε στους 16 βαθμούς και είναι 13η, ενώ η Αλαβές έμεινε στους 14 στην 15η θέση. Οι Βάσκοι, πάντως, έχουν ένα ματς λιγότερο.