Γκολ και ξύλο στο Ριέκα-Χάιντουκ - Πλακώθηκε με οπαδό ο Μάρκο Λιβάγια! (photos+video)

Σοβαρό επεισόδιο και ξύλο ανάμεσα στον Μάρκο Λιβάγια και οπαδό της Ριέκα στο ντέρμπι της Κροατίας.

Μόνο ήρεμο δεν ήταν το ντέρμπι του κροατικού πρωταθλήματος. Η Χάιντουκ Σπλιτ του Μάρκο Λιβάγια νίκησε την Ριέκα 3-2 στις καθυστερήσεις, σε ένα ματς που στιγματίστηκε από σοβαρά επεισόδια.

Στο τέλος του αγώνα, υπήρξε εισβολή οπαδού της Ριέκα στον αγωνιστικό χώρο που χτύπησε τον βοηθό προπονητή της Χάιντουκ, Μίσλαβ Καρογλάν με αποτέλεσμα να επικρατήσει πανικός, καθώς και ο διευθυντής ασφαλείας των νικητών, Αντόνιο Βούκοβιτς ανταπέδωσε το χτύπημα.

Απίστευτο περιστατικό έντασης υπήρξε και στο πρώτο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Μάρκο Λιβάγια. Οπαδός μπούκαρε στο γήπεδο και κατευθύνθηκε προς τον Στέφαν Σίμιτς της Χάιντουκ που τον απώθησε για αυτοάμυνα, ενώ ο πρώην άσος της ΑΕΚ στην συνέχεια χτύπησε τον εισβολέα και τον πέταξε στο χορτάρι.

Όλα ξεκίνησαν όταν ο Λιβάγια πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε χτυπώντας το σημαιάκι του κόρνερ, κάνοντας και χειρονομίες στους οπαδούς των γηπεδούχων.