Ligue 1: Πρώτη νίκη για Σεντ Ετιέν στη Γαλλία με επική ανατροπή!

Ligue 1: «Έσπασε» το ρόδι η Σεντ Ετιέν που πήρε την πρώτη της νίκη επικρατώντας 3-2 της Κλερμόν με δύο γκολ στις καθυστερήσεις! Νίκη για Μπρεστ, στο μηδέν η Μονακό.

Έπρεπε να φτάσει η 13η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος, για να πάρει επιτέλους την πρώτη της νίκη η Σεντ Ετιέν! Οι «Στεφανουά» φιλοξένησαν την Κλερμόν και επιβλήθηκαν 3-2. Αποτέλεσμα που για πρώτη φορά τους βρίσκει εκτός τελευταίας θέσης.

Για να έρθει η νίκη της Σεντ Ετιέν, μάλιστα, χρειάστηκε επική ανατροπή. Στο 59’ και στο 64’, η Κλερμόν πέτυχε γκολ με τους Μπαγιό και Μπερτομιέρ, κάνοντας το 0-2!

Ο Νορντέν στο 78’ μείωσε σε 1-2. Και το ματς έφτασε στις καθυστερήσεις, όπου έγινε το απίστευτο! Ο Κρασό ισοφάρισε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και δύο λεπτά μετά ο Σο έκανε το 3-2 με την απόλυτη ανατροπή! Στέλνοντας τη Σεντ Ετιέν στους 9 βαθμούς και κρατώντας την Κλερμόν στους 13.

Με σημαντικό «διπλό» έφυγε η Μπρεστ απ’ την έδρα της Λοριάν. Ο Γκρμπιτς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 5’, αλλά ο Εργκό τους άφησε με 10 παίκτες στο 28’. Ένα πέναλτι του Φαβρ στο 58’ και το γκολ του Μουνιέ στο 80’, έδωσαν τη νίκη στη Μπρεστ με 2-1!

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το Ναντ-Στρασμπούρ, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν… χέρι-χέρι στους 18 βαθμούς. Ο Κουλιμπαλί άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 20’, για να ισοφαρίσει ο Ντιαλό στο 44’. Ο Μουανί στο 48’ έκανε το 2-1, με τον Αζορκέ στο 51’ να αφήνει τη Στρασμπούρ με 10 παίκτες. Παρ’ όλα αυτά ο Τόμασον στο 68’ έκανε το τελικό 2-2!

Τέλος, Ρεμς και Μονακό έμειναν στο 0-0 σε αναμέτρηση χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις.

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!