Serie A: Το έκανε εύκολο ο Κορέα! (Videos+Photos)

Serie A: Η Ίντερ δυσκολευόταν μέχρι να αναλάβει δράση ο εκπληκτικός Χοακίν Κορέα για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 επί της Ουντινέζε.

Μεσημεριανό ματς στο «Τζουζέπε Μεάτσα» με την Ίντερ να φιλοξενεί την Ουντινέζε. Το πρώτο ημίχρονο έμοιαζε για τους «νερατζούρι» ως… αγουροξυπνημένη εμφάνιση. Όταν «ξύπνησαν» όμως, ήρθε η άνετη επικράτηση με 2-0. Λόγω κυρίως του εξαιρετικού Χοακίν Κορέα που με δύο πανέμορφα γκολ διαμόρφωσε το σκορ.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι δεν μετέτρεψε σε γκολ τις ευκαιρίες της στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μπήκε πιο αποφασισμένη και ακόμη περισσότερο πιεστική, απέναντι στην Ουντινέζε που έμοιαζε να αρκείται στο δεύτερο ρόλο.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ήρθε το «σπάσιμο» των ισορροπιών. Ο Χοακίν Κορέα έκανε ωραία κίνηση και όταν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση πλάσαρε όμορφα για το 1-0, που έλυσε το πρόβλημα για τους γηπεδούχους.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Ντάμφρις γύρισε τη μπάλα και ο Κορέα που έγινε κάτοχος «ζύγισε» άψογα το πόδι του και διαμόρφωσε το 2-0. Με τον Αργεντινό να «καθαρίζει» τη νίκη για τους «νερατζούρι».

Αυτό το 2-0, στέλνει την Ίντερ στους 24 βαθμούς, όντας πάντα στην 3η θέση. Μειώνοντας τη διαφορά απ’ τις πρωτοπόρους Νάπολι και Μίλαν στους 4, αλλά έχοντας ένα ματς περισσότερο. Η Ουντινέζε έμεινε 14η μετά και την 11η αγωνιστική, έχοντας 11 βαθμούς.

Ατρόμητος: Το «αντίο» του Τζαβέλλα στην Εθνική Ελλάδας και το μήνυμα των Περιστεριωτών
Άρης - ΠΑΟΚ, Τόμας Κεντζιόρα: «Θέλουμε να είμαστε πρωταθλητές»
ΑΕΚ: Ζητά την προσοχή των οπαδών - «Το γήπεδο είναι περιουσία όλων»