La Liga: «Άφησε» δύο βαθμούς στην έδρα της Λεβάντε η Ατλέτικο! (Photos)

La Liga: Ματς για γερά νεύρα στη Βαλένθια με την Λεβάντε να παίρνει βαθμό απ’ την Ατλέτικο (2-2)!

Ο… χαμός στην κορυφή του Ισπανικού Πρωταθλήματος, συνεχίζεται. Μετά και την 11η αγωνιστική, απ’ την πρώτη μέχρι την έβδομη θέση, η διαφορά είναι μόλις 5 βαθμοί! Με την Ατλέτικο Μαδρίτης, να μην καταφέρνει να φύγει νικήτρια απ’ το «Θιουδάδ ντε Βαλένθια» και να μένει στο -5 απ’ την πρωτοπόρο Σοσιεδάδ.

Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 90ο λεπτό, σε μια αναμέτρηση που ήταν γεμάτη πάθος και σασπένς. Οι «ροχιμπλάνκος» πήραν δύο φορές το προβάδισμα, αλλά καμία δεν κατάφεραν να το κρατήσουν.

Η ομάδα του Σιμεόνε στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Γκριεζμάν. Δείχνοντας πως ίσως να έχει εύκολο έργο κόντρα στην Λεβάντε που είναι προτελευταία. Όμως οι γηπεδούχοι με πέναλτι του Μπαρντί στο 37’ ισοφάρισαν σε 1-1, σκορ που οδήγησε τις ομάδες στο ημίχρονο.

Η Ατλέτικο έγινε πιεστική και τελικά μπαίνοντας στο τελευταίο τέταρτο του ματς, πήρε προβάδισμα! Ο Ματέους Κούνια έκανε το 1-2 στο 76’! Τέσσερα λεπτά μετά ο Ντιέγκο Σιμεόνε αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε απ’ τον πάγκο της ομάδας του.

Σα να μην έφτανε αυτό, η Λεβάντε κέρδισε και δεύτερο πέναλτι στο 90ο λεπτό! Ο Σκοπανιός Μπαρντί ευστόχησε και πάλι διαμορφώνοντας το 2-2!

Στις καθυστερήσεις δεν άλλαξε κάτι πέρα απ’ τις αριθμητικές ισορροπίες. Ο Ρομπέρ αντίκρισε δύο κίτρινες στο 6ο και 9ο λεπτό του έξτρα χρόνου, αφήνοντας τους γηπεδούχους με 10.

Έτσι το 2-2 ήρθε να… πληγώσει την Ατλέτικο. Η οποία έφτασε τους 19 βαθμούς σε 10 αγώνες, όντας στο -5 απ’ την πρώτη Σοσιεδάδ, που όμως έχει ματς περισσότερο. Όσο για τη Λεβάντε, παρέμεινε 19η φτάνοντας στους 6 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής της La Liga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου
Δωρεάν ταξίδια* αξίας 1.000 ευρώ στο opaponline.gr – Έως την Κυριακή οι συμμετοχές
Κύπελλο Ελλάδας: Άναψε «πράσινο» για τελικό με κόσμο ο Αχιλλέας Μπέος - Διαφωνία για τον αριθμό