Serie A: Τεσσάρα των «Ελλήνων» με καρέ Σιμεόνε – Εύκολα η Φιορεντίνα (Videos+Photos)

Serie A: Εκπληκτική Ελλάς Βερόνα και Τζιοβάνι Σιμεόνε… σκόρπισαν τη Λάτσιο με 4-1, τη στιγμή που η Φιορεντίνα δε δυσκολεύτηκε απέναντι στην Κάλιαρι (3-0).

Η 9η αγωνιστική του Καμπιονάτο και το «Μπεντεγκόντι», μετατράπηκαν σε τόπο μαρτυρίου για τη Λάτσιο! Η Ελλάς Βερόνα με εκπληκτική εμφάνιση… σκόρπισε την ομάδα του Σάρι με 4-1. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Τζιοβάνι Σιμεόνε. Με τον γιο του Τσόλο να σημειώνει καρέ, σκοράροντας όλα τα γκολ των «Ελλήνων»!

Το πρώτο γκολ ήρθε στο 30ο λεπτό για τη Βερόνα, ενώ έξι λεπτά μετά ο Αργεντινός στράικερ έκανε το 2-0. Δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του, που ήταν μπροστά με δύο γκολ στο τέλος του πρώτου μέρους.

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε μείωσε στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά όπως φάνηκε ήταν παροδική η ψυχολογική ανάταση της Λάτσιο. Ο Σιμεόνε στο 62’ έκανε χατ τρικ για το 3-1, που ουσιαστικά σήμανε και το τέλος του ματς παρότι είχε αρκετό χρόνο ακόμη.

Το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε με το καρέ τερμάτων του Αργεντινού, που έκανε το 4-1 στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Στέλνοντας την Ελλάς Βερόνα στους 11 βαθμούς, ενώ η Λάτσιο έμεινε στους 14.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ-ΚΑΛΙΑΡΙ 3-0

Χωρίς να δυσκολευτεί η Φιορεντίνα επικράτησε της Κάλιαρι στο «Αρτέμιο Φράνκι». Οι «βιόλα» προηγήθηκαν στο 21ο λεπτό, όταν ο Μπιράγκι μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι. Από εκεί και πέρα όλα έγιναν ευκολότερα.

Ο Γκονζάλες στο 42’ έκανε το 2-0 «τελειώνοντας» ουσιαστικά το ματς, μια και η Κάλιαρι δεν είχε τρόπο να ανατρέψει την κατάσταση. Το τελικό 3-0 ήρθε στο 49’ με τον συνήθη ύποπτο, Βλάχοβιτς, να σκοράρει κι αυτός.

Για την ομάδα της Σαρδηνίας ο Χαράλαμπος Λυκογιάννης αγωνίστηκε σε όλο το ματς. Η Φιορεντίνα με αυτή τη νίκη έφτασε τους 15 βαθμούς, με την Κάλιαρι να μένει προτελευταία με 6.

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι
Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ