Bundesliga: Πεντάρα η Μπάγερν Μονάχου

Ακουσε για ντέρμπι κορυφής και... αφηνίασε! Η Μπάγερν Μονάχου έδειξε σήμερα (17/10) στην «Μπάι Αρένα» ότι πολύ δύσκολα θα αμφισβητηθούν και φέτος τα πρωτεία της στην Bundesliga, συντρίβοντας με 5-1 την -μέχρι τώρα ισόβαθμή της- Λεβερκούζεν.

Το σκορ είναι από μόνο του εντυπωσιακό, αλλά δεν φτάνει καν για να περιγράψει την κυριαρχία των Βαυαρών στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχαν και τα πέντε γκολ τους! Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ μόλις στο 4΄ και από το 30΄ ως το 37΄ οι πρωταθλητές πέτυχαν τέσσερα τέρματα, απέναντι σε μία Μπάγερ που κατέρευσε. Στο β΄ ημίχρονο η Μπάγερν «κατέβασε στροφές» και οι γηπεδούχοι σημείωσαν το γκολ της τιμής με τον Σικ, χωρίς όμως να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 8ης αγωνιστικής της Bundesliga:

Χοφενχάιμ-Κολωνία 5-0 (31΄, 49΄ Μπεμπού, 51΄ Μπάουμγκαρντνερ, 74΄ Γκάιγκερ, 87΄ Πος)
Ντόρτμουντ-Μάιντς 3-1 (3΄ Ρόις, 54΄πεν., 90+4΄ Χάαλαντ - 87΄ Μπούρκαρτ)
Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Χέρτα Βερολίνου 1-2 (78΄πεν. Πασιέντσια - 7΄ Ρίχτερ, 62΄ Εκέλενκαμπ)
Ουνιόν Βερολίνου-Βόλφσμπουργκ 2-0 (49΄ Αγουονίγι, 83΄ Μπέκερ)
Φράιμπουργκ-Λειψία 1-1 (65΄ Γέονγκ - 32΄πεν. Φόρσμπεργκ)
Γκρόιτερ Φιρτ-Μπόχουμ 0-1 (80΄ Λοσιγιά)
Γκλάντμπαχ-Στουτγκάρδη 1-1 (42΄ Χόφμαν - 15΄ Μαυροπάνος)
Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου 1-5 (55΄ Σικ - 4΄, 30΄ Λεβαντόφσκι, 34΄ Μίλερ, 35΄, 37΄ Γκνάμπρι)
Αουγκσμπουργκ-Αρμίνια Μπίλεφελντ 18:30

Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ
Η ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. για τις έρευνες στα σπίτια των συλληφθένων για τα επεισόδια στου Ρέντη
Ψυχολογική τόνωση από Δημήτρη Γιαννακόπουλο
Παναθηναϊκός AKTOR: «Μάρτυρες "καταδρομικής επιχείρησης" εποχής Μπερτομέου - Δείξτε σεβασμό»