Serie A: Τεσσάρα η Αταλάντα, ισοπαλίες σε Γένοβα και Ούντινε (Videos)

Serie A: Πέρασε σαν… αέρας η Αταλάντα απ’ την έδρα της Έμπολι (4-1), τη στιγμή που Τζένοα Σασουόλο και Ουντινέζε-Μπολόνια ήρθαν ισόπαλες (2-2 και 1-1 αντίστοιχα).

Με έναν εξαιρετικό Ίλισιτς, η Αταλάντα πέρασε άνετα από την έδρα της Έμπολι! Η ομάδα του Μπέργκαμο που φέτος δεν έχει δείξει τον καλύτερο εαυτό της, θύμισε κάτι απ’ την περασμένη σεζόν και σαφώς αυτό είναι θετικό σημάδι για τον Γκουιντολίν. Το τελικό 4-1 τα λέει όλα.

Στο 11ο και στο 26ο λεπτό, ο εξαιρετικός Ίλισιτς με δύο προσωπικά γκολ έκανε το 0-2. Δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 30ο λεπτό ο Ντι Φραντσέσκο μείωσε σε 1-2 για την Έμπολι, βάζοντάς την ξανά στο ματς.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ένα αυτογκόλ του Βίτι στο 49’ έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στην Αταλάντα. Κι εκεί τελείωσαν όλα. Ο Ίλισιτς στο 68’ έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει χατ-τρικ, χάνοντας το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του. Τελικά ο Ντουβάν Ζαπάτα στο 89’ διαμόρφωσε το τελικό 4-1!

Η Αταλάντα έφτασε τους 14 βαθμούς μετά την 8η αγωνιστική του Καμπιονάτο, ενώ η Έμπολι είναι στους 9.

ΤΖΕΝΟΑ-ΣΑΣΟΥΟΛΟ 2-2

Αν και η Σασουόλο προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά, η Τζένοα επέστρεψε και στο 90ο λεπτό κατάφερε να πάρει την ισοπαλία! Σε ένα εξαιρετικό ματς που διεξήχθη στο «Λουίτζι Φεράρις». Ο Γιώργος Κυριακόπουλος ήταν στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους και πέρασε στο ματς στο 73’ αντί του Τζούρισιτς.

Ο Σκαμάτσα με δύο δικά του γκολ στο 17’ και στο 20’, έδωσε «καθαρό» προβάδισμα στη Σασουόλο. Αλλά η Τζένοα… μάζεψε τη διαφορά στο 27’, με σκόρερ τον Ντέστρο. Το 1-2 διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο λεπτό. Ακριβώς στο 90’ ο Βάσκες ήταν αυτός που έκανε το 2-2 κι έσωσε το βαθμό για την ομάδα της Γένοβας.

Η Τζένοα έφτασε τους 6 βαθμούς μετά απ’ αυτό το αποτέλεσμα, ενώ η Σασουόλο είναι δύο βαθμούς παραπάνω έχοντας 8.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ-ΜΠΟΛΟΝΙΑ 1-1

Καθόλου καλά δεν κύλησε το πρώτο μέρος για την Ουντινέζε, στην αναμέτρησή της με την Μπολόνια. Κι αυτό γιατί ο Περέιρα με δύο κίτρινες αποβλήθηκε στο 38ο λεπτό, αναγκάζοντας την ομάδα του να συνεχίσει με δέκα. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο δεύτερο μέρος (67’) με τον Μούσα Μπάροου και φάνηκε να έχουν τον απόλυτο έλεγχο.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, δεν το έβαλαν κάτω. Αν και με παίκτη λιγότερο, κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν σε 1-1 με τον Μπέτο στο 83’. Σκορ που ήταν και το τελικό. Η Μπολόνια έχει πλέον 12 βαθμούς, ενώ τρεις λιγότερους έχει μαζέψει η Ουντινέζε.