La Liga: Παλικάρι η Σοσιεδάδ! (Photos)

La Liga: Με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε 1-0 της Μαγιόρκα με γκολ στις καθυστερήσεις!

Αυτή τη φορά η Ρεάλ Σοσιεδάδ ήταν αποφασισμένη. Ήθελε να ανέβει στην κορυφή, έστω και με ματς περισσότερο. Οι Βάσκοι αντιμετώπισαν όλες τις δυσκολίες που τους παρουσιάστηκαν απέναντι στη Μαγιόρκα και χαμογέλασαν στο τέλος της αναμέτρησης νικώντας 1-0.

Το αποτέλεσμα μόνο εύκολα δεν ήρθε για τη Σοσιεδάδ πάντως. Οι γηπεδούχοι κόντρα στην πολύ καλή Μαγιόρκα, τα βρήκαν… σκούρα στο πρώτο μέρος. Το 0-0 διατηρήθηκε κι εκεί που φαινόταν πως όλα έχουν τελειώσει, ήρθε η «σφαλιάρα». Ο Μουνιόθ άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες, αντικρίζοντας δεύτερη κίτρινη στο 45+2’!

Το δεύτερο μέρος ήταν σαφώς πιο μουδιασμένο για τη Σοσιεδάδ που έπρεπε να διαχειριστεί την κατάσταση, κόντρα σε μια… ξεψαρωμένη Μαγιόρκα. Οι Βάσκοι πήγαν το ματς μέχρι τέλους με καλό ρυθμό και στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λομπέτε τους λύτρωσε! Σημειώνοντας το γκολ που έκρινε το παιχνίδι με τελικό σκορ 1-0.

Έτσι, η Σοσιεδάδ ανέβηκε μόνη πρώτη με 20 βαθμούς μετά από 9 ματς. Ενώ η Μαγιόρκα έμεινε στους 11.