Serie A: Εντυπωσιακή Λάτσιο «έσπασε» το αήττητο της Ίντερ! (Videos+Photos)

Serie A: Η Ίντερ προηγήθηκε κόντρα στη Λάτσιο, αλλά η ομάδα της Ρώμης αντέδρασε εντυπωσιακά και επικράτησε 3-1 «πληγώνοντας» τον πρώην προπονητή της!

Η επιστροφή του Σιμόνε Ιντζάγκι στο «Ολίμπικο» κόντρα στη Λάτσιο, μόνο εύκολη υπόθεση δεν ήταν. Όπως αποδείχθηκε και στον αγωνιστικό χώρο, η… πρώην του τεχνικού της Ίντερ πλέον, δεν τον περίμενε με ανοιχτή αγκαλιά. Οι «Λατσιάλι» επικράτησαν 3-1 κι έτσι ανάγκασαν την Ίντερ στην πρώτη τους ήττα στο φετινό Καμπιονάτο.

Το ματς άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους, που ήθελαν να πάρουν ένα σημαντικό διπλό για την 8η αγωνιστική. Η Ίντερ κέρδισε πέναλτι και στο 12ο λεπτό ο Πέρισιτς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους «νερατζούρι». Με το 0-1 να στέλνει τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η Λάτσιο του Μαουρίσιο Σάρι, όμως, βγήκε αποφασισμένη στο δεύτερο μέρος. Και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Με πέναλτι. Ο Τσίρο Ιμόμπιλε ανέλαβε την εκτέλεσή του στο 64’ και ισοφάρισε σε 1-1.

Η Ίντερ πλέον δεν είχε αποτέλεσμα να διαχειριστεί κι έπρεπε να ανοιχτεί. Σε αυτού του είδους το παιχνίδι, η Λάτσιο βρήκε τον τρόπο να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες των Μιλανέζων. Κάνοντας την ανατροπή στο 81ο λεπτό με τον Φελίπε Άντερσον να διαμορφώνει το 2-1!Φάση που έφερε μέχρι και επεισόδια ανάμεσα στους παίκτες, καθώς ο Ντάμφρις έπιασε απ' το λαιμό τον σκόρερ. Ο λόγος ήταν πως δεν τηρήθηκε το fair play.

Το… κερασάκι στην τούρτα που «καθάρισε» και το ματς, ήρθε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έκανε το 3-1, τελειώνοντας οριστικά την υπόθεση νίκη. Το μόνο που άλλαξε ήταν οι αριθμητικές ισορροπίες, με τον Φελίπε να αποβάλλεται στο 90+7’ αφήνοντας τη Λάτσιο με 10.

Έτσι, η Λάτσιο ανέβηκε στους 14 βαθμούς, ενώ η Ίντερ έμεινε στους 17 και στο -4 απ’ την κορυφή, έχοντας κι ένα ματς περισσότερο. Οι «νερατζούρι» ηττήθηκαν για πρώτη φορά στο φετινό Πρωτάθλημα.