Ligue 1: Νικά και με τα… δεύτερα η Παρί Σεν Ζερμέν! (Photos)

Ligue 1: Με τη μισή της ομάδας στη λατινική Αμερική, η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε ανατροπή στο τέλος και επικράτησε 2-1 της Ανζέ!

Μέσι, Νεϊμάρ, Ντι Μαρία, Παρέδες, Μαρκίνιος, Κέιλορ Νάβας, ήταν κάποιοι απ’ τους απόντες της Παρί Σεν Ζερμέν. Όσο οι συγκεκριμένοι παίκτες καλά-καλά δεν πρόλαβαν να επιστρέψουν απ’ την άλλη άκρη του Ατλαντικού, οι Παριζιάνοι είχαν να δώσουν ματς για την 10η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος.

Η Ανζέ αποδείχθηκε πολύ σκληρό καρύδι στο «Παρκ Ντε Πρενς». Οι φιλοξενούμενοι λόγω και των απουσιών της Παρί, το πίστεψαν και έφτασαν κοντά σε ένα αποτέλεσμα. Αλλά οι πρωτευουσιάνοι έχουν τέτοιο ρόστερ, που ακόμη και με μισή ομάδα δε γίνεται να μη νικήσουν στο Πρωτάθλημα!

Η Ανζέ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό. Ο Φουλγκινί ήταν αυτός που έκανε το 0-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Βάζοντας δύσκολα στην Παρί Σεν Ζερμέν.

Από ασίστ του Κιλιάν Εμπαπέ, ο Ντανίλο Περέιρα ήταν αυτός που έφερε το ματς στα ίσα, ένα λεπτό πριν μπει η αναμέτρηση στο τελευταίο της εικοσάλεπτο.

Το 1-1 παρέμενε και το ματς οδηγούνταν προς το τέλος του. Οι Παριζιάνοι πίεζαν για να κάνουν την ανατροπή. Τελικά το κατάφεραν στο 87’! Τρία λεπτά νωρίτερα, μια προσπάθεια του Ικάρντι σταμάτησε πάνω στον Καπελέ. Ο διαιτητής πήγε στο VAR για να τσεκάρει τη φάση και υπέδειξε πέναλτι, υπό τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων. Ο Εμπαπέ ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2-1.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι και η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε την 9η νίκη της στο Γαλλικό Πρωτάθλημα (έχει και μία ήττα).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Ligue 1 έχουν ως εξής:

Παρί Σεν Ζερμέν-Ανζέ 2-1