Ligue 1: Άνετα η Μονακό, νίκες για Ναντ και Ανζέρ! (Photos)

Ligue 1: Επικράτηση 3-0 της Μονακό επί της Μπορντό, 2-0 η Ναντ την Τρουά-Νίκη της Ανζέρ κόντρα στην Μετς, ισόπαλο το Λοριάν Κλερμόν.

Χορταστικές οι απογευματινές αναμετρήσεις του Γαλλικού Πρωταθλήματος για την 9η αγωνιστική. Η Μονακό φιλοξένησε την Μπορντό και ουσιαστικά δε δυσκολεύτηκε καθόλου για να επικρατήσει 3-0.

Ο Τσουαμενί στο 35’ έκανε το 1-0, για να έρθει ο Γκολόβιν στο 48’ να «γράψει» το 2-0 για τους Μονεγάσκους. Το τελικό 3-0 ήρθε στο 64’ με πέναλτι του Μπεν Γεντέρ.

Η Μονακό έφτασε τους 14 βαθμούς, με την Μπορντό να μένει στους 7.

Στο «Μποζουάρ» η Ναντ φιλοξένησε την Τρουά και με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος πήρε τους τρεις βαθμούς. Ο Ζιροτό στο 58’ έκανε το 1-0, για να έρθει ο Μπλας έντεκα λεπτά μετά να διαμορφώσει το τελικό 2-0 με πέναλτι. Στέλνοντας τη Ναντ στους 13 βαθμούς, ενώ η Τρουά έμεινε στους 6.

Εντυπωσιακή νίκη 3-2 πήρε η Ανζέρ, παρότι βρέθηκε να χάνει δύο φορές απ’ τη Μετς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μπρον στο 10’, για να ισοφαρίσει ο Τσο στο 53.΄Η Μετς πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 58’ με τον Μπουλαγιά.

Η ανατροπή για την Ανζέρ ήρθε με τα γκολ των Μπαγκανί στο 65’ και το… μπάζερ μπίτερ του Μπαοκέν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων! Η εκπληκτική Ανζέρ ανέβηκε στην 4η θέση με 16 βαθμούς, ενώ η Μετς έχει δέκα λιγότερους.

Τέλος, Λοριάν και Κλερμόν έμειναν στο 1-1. Ο Μπαγιό στο 15’ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, για να ισοφαρίσει ο Λαπόρτ στο 54’.

Η Λοριάν έχει πλέον 14 βαθμούς, ενώ η Κλερμόν ανέβηκε στους 10.