Bundesliga: «Καθάρισε» στο τέλος η Λειψία, γκολάρα ο Μαυροπάνος! (videos+photos)

Bundesliga: Η Ντόρτμουντ λύγισε 2-1 την Άουγκσμπουργκ και είναι στη δεύτερη θέση. Δίχτυα στη νίκη 3-1 της Στουτγκάρδης με τη Χοφενχάιμ βρήκε ο Μαυροπάνος. Ήττα για την Μπόχουμ των Σταφυλίδη, Λαμπρόπουλου.

Η Λειψία στο τέλος καθάρισε με 3-0 τη Μπόχουμ στο τελευταίο ματς της μέρας στη Bundesliga.

Ο Τζέσε Μαρς είχε την έμπνευση να περάσει στον αγώνα στο 69ο λεπτό τους Αντρέ Σίλβα και Ντόμινικ Σομποζλάι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Πορτογάλος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε το κόρνερ του Ούγγρου μέσου και σκόραρε με το κεφάλι, ανοίγοντας το δρόμο για τη νίκη 3-0 της Λειψίας επί της Μπόχουμ στη «Ρεντ Μπουλ Αρίνα», για την 7η αγωνιστική της Bundesliga.

Στη συνέχεια, ο Σίλβα ετοίμασε το 2-0 που σημείωσε ο Κρίστοφερ Ενκουνκού, με τον 23χρονο Γάλλο μεσοεπιθετικό να πετυχαίνει και δεύτερο προσωπικό τέρμα για το τελικό 3-0 στο 78’. Πολύτιμο «τρίποντο» για τη Λειψία, από την άλλη τέταρτη σερί ήττα για την Μπόχουμ, για την οποία έμεινε στον πάγκο ο Βασίλης Λαμπρόπουλος.

Νωρίτερα, η Ντόρτμουντ λύγισε 2-1 εντός έδρας την Άουγκσμπουργκ και είναι στη δεύτερη θέση, έναν βαθμό πίσω από την Μπάγερν, που έχει ένα ματς λιγότερο.

Ο διεθνής στόπερ Κωνσταντίνος Μαυροπάνος βρήκε ξανά δίχτυα για τη Στουργκάρδη. Στο 60' με ατομική ενέργεια και θαυμάσιο πλασέ με το αριστερό σημείωσε το 2-0 για την ομάδα του, η οποία νίκησε 3-1 εντός έδρας τη Χοφενχάιμ και βελτίωσε την βαθμολογική της θέση.

Σπουδαίες νίκες εκτός έδρας πέτυχαν Φράιμπουργκ και Γκλάντμπαχ.

Η Φράιμπουργκ πέρασε με 2-1 από το Βερολίνο επί της Χέρτα και είναι μαζί με τη Ντόρτμουντ στη δεύτερη θέση.

Η Γκλάντμπαχ νίκησε 3-1 την πρωτοπόρο μέχρι πριν δύο αγωνιστικές Βόλφσμπουργκ και ανεβαίνει στη βαθμολογία.

Δείτε στη photo gallery εικόνες από τα παιχνίδια και βίντεο με το γκολ του Μαυροπάνου.