Δύσκολη νίκη ενόψει Ολυμπιακού για Φενέρμπαχτσε (photos+video)

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε 2-1 της Γκιρεσούνσπορ.

«Ζορίστηκε» πολύ, αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη η Φενέρμπαχτσε -προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στη 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League- επικρατώντας με 2-1 επί της Γκιρεσούνσπορ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της τουρκικής Superlig.

Η «Φενέρ» άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Καντίογλου, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν άκρως απειλητικοί κι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 40’ με τον Μπαλντέ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι.

Στο 64’ ο Οζίλ με καταπληκτική ενέργεια και πλασέ «σφράγισε» τη νίκη για τη Φενερμπαχτσέ, η οποία στο φινάλε ένιωσε μία σχετική... ανησυχία όταν μείωσε σε 2-1 ο Ντουκαρά, αλλά κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της ως το φινάλε.

Με τη νίκη της αυτή η «Φενέρ» έφτασε τους 13 βαθμούς και πλησίασε στον ένα βαθμό τις πρωτοπόρους Μπεσίκτας και Τραμπζονσπόρ (14 β.). Ο Δημήτρης Πέλκας έμεινε στον πάγκο και πέρασε ως αλλαγή στο 81ο λεπτό στη θέση του Βαλένθια.

Ο Βίτορ Περέιρα χρησιμοποίησε σε διάταξη 3-4-2-1 τους: Μπαγιντίρ, Κιμ, Αζίζ (60’ Νόβακ), Σαλάι, Οσαγί-Σαμουέλ, Γιαντάς (46’ Κρέσπο), Λουίζ Γκουστάβο, Καντίογλου (73’ Γκουμουσκάγια), Οζίλ, Ρόσι (60’ Μπεσίσα), Βαλένσια (81’ Πέλκας).

Europa Conference League LIVE: ΠΑΟΚ – Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Volley League: Ματσάρα και μείωσε ο Παναθηναϊκός
ΕΟΚΑΝ: Επιβεβαίωση από FIFA - «Κανένα θετικό δείγμα Έλληνα παίκτη»
Στέφανος Τσιτσιπάς: Στα προημιτελικά του Barcelona Open – Άντεξε στην πίεση του Μπαένα