Bundesliga: Σεφτέ για Χέρτα, νίκη και η Γκλάντμπαχ (videos+photos)

Bundesliga: Η Χέρτα νίκησε 2-0 τη Μπόχουμ, η Γκλάντμπαχ την Αρμίνια ισοπαλία στο ματς Άιντραχτ-Στουτγκάρδη.

Με ηγέτη και σκόρερ τον Σουάτ Σερντάρ, που πέτυχε δύο γκολ, η Χέρτα Βερολίνου νίκησε στην έδρα της Μπόχουμ με 3-1, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στην Bundesliga.

Οι Κώστας Σταφυλίδης και Βασίλης Λαμπρόπουλος ήταν στη βασική ενδεκάδα των γηπεδούχων. Να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη νίκη και οι πρώτοι βαθμοί για την ομάδα της πρωτεύουσας, η οποία ξέφυγε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Νωρίτερα, στο τέλος έχασε τη νίκη η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης κόντρα στη Στουτγκάρδη (1-1). Η εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League προηγήθηκε με το γκολ του Φίλιπ Κόστιτς στο 79ο λεπτό, αλλά στο 88' ο Μαρμούς κατάφερε να ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους, μολονότι αγωνίστηκαν στα τελευταία λεπτά με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Αντον (82'). Βασικός σε όλο το ματς με την Στουτγκάρδη ήταν ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος.

Η ομάδα της Φρανκφούρτης αγωνίστηκε με τους: Τραπ, Ντουρμ (82' ντα Κόστα), Ντίκα, Χιντερέγκερ, Λανζ, Σόου, Χρούστιτς (59' Γιάκιτς), Χάουγκε (81' Πασιένσια), Καμάντα, Λίντστρομ (59' Κόστιτς), Λάμερς (70' Μπόρε).

Η Γκλάντμπαχ, παράλληλα, νίκησε 3-1 την Αρμίνια.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής στην Bundesliga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Λεβερκούζεν-Ντόρτμουντ              3-4

(9' Βιρτζ, 45'+ Σικ, 55' Ντιαμπί-37', 77' πεν. Χάαλαντ, 49' Μπραντ, 71' Γκερέιρο)

Ουνιόν Βερολίνου-Άουγκσμπουργκ      0-0

Φράιμπουργκ-Κολωνία                 1-1