Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Εύκολα η Αγγλία, ματσάρα στο Ρέικιαβικ (videos)

Η άνετη νίκη της Αγγλίας επί της Ανδόρας (4-0) στο «Wembley» και η νίκη της Αλβανίας επί της Ουγγαρίας με γκολ του Μπρόχα στο 87ο λεπτό, που ανέβασε τους γηπεδούχους στη δεύτερη θέση του 9ου ομίλου, ξεχώρισαν απ' τα πρώτα ματς του δεύτερου «πιάτου» της 5ης αγωνιστικής των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 (Ευρωπαϊκή Ζώνη).

Στο Ρέικιαβικ η Ισλανδία βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ απ' τα Σκόπια, όμως με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο 15λεπτο, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας. Το 2-2 μάλιστα, σημειώθηκε στο 84' από τον 18χρονο Άντρι Γκουντγιόνσεν, γιο του παλιού μεγάλου άσου των Μπαρτσελόνα και Τσέλσι Εϊντουρ Γκουντιόνσεν, μόλις στη δεύτερη συμμετοχή του με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Ισλανδίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής των 10 ομίλων της Ευρωπαϊκής Ζώνης:

1ος Όμιλος
Σερβία-Λουξεμβούργο 4-1 (22', 35' Μίτροβιτς, 82' αυτ. Σανότ, 90'+7' Μιλένκοβιτς - 77' Τιλ)
Ιρλανδία-Αζερμπαϊτζάν 1-1 (87' Ντάφι - 45'+1' Μακχμούντοφ)
Ρεπό: Πορτογαλία

3ος Όμιλος
Βουλγαρία-Λιθουανία 1-0 (82' Τσότσεφ)

Ελβετία-Ιταλία 21:45
Ρεπό: Β. Ιρλανδία

5ος Όμιλος
Λευκορωσία-Ουαλία 2-3 (29' πέν. Λισάκοβιτς, 30' Σέντκο - 5' πέν., 69' πέν., 90'+3' Μπέιλ)

Βέλγιο-Τσεχία 21:45
Ρεπό: Εσθονία

9ος Όμιλος
Αλβανία-Ουγγαρία 1-0 (87' Μπρόχα)

Αγγλία-Ανδόρα 4-0 (18', 78' Λίνγκααρντ, 72' πέν. Κέιν, 85' Σάκα)

Σαν Μαρίνο-Πολωνία 21:45

10ος Όμιλος
Ισλανδία-Σκόπια 2-2 (78' Μπιάρνασον, 84' Άντρι Γκουντιόνσεν - 12' Βελκόφσκι, 54' Αλιόσκι)

Ρουμανία-Λιχτενστάιν 21:45
Γερμανία-Αρμενία 21:45