Εθνική Ελπίδων: Δείγμα θετικό στο 1-1 με τη Δανία!

Εθνική Ελπίδων: Καλά στοιχεία η ομάδα του Γιώργου Σίμου που ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Δανία εκτός έδρας-Ο Ιωαννίδης το γκολ, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Μίκη Θεοδωράκη!

Καλό πρόσωπο ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο παρουσίασε η Εθνική Ελπίδων! Η ομάδα του Γιώργου Σίμου δοκιμάστηκε στην Κοπεγχάγη κόντρα στην U21 της Δανίας. Το τελικό 1-1 ήρθε να «σφραγίσει» τις προσπάθειες των δύο ομάδων, οι οποίες είχαν ουσιαστικά από ένα ημίχρονο.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Μίκη Θεοδωράκη!

Το πρώτο μέρος άνηκε στους Δανούς. Στο 5’ είχαν δοκάρι, ενώ στο 7’ άνοιξαν το σκορ με τον Ίσακσεν. Το σκορ θα μπορούσε να έχει αυξηθεί υπέρ των Σκανδιναβών, αλλά κυρίως η εξαιρετική εμφάνιση του Τζολάκη κάτω απ’ τα δοκάρια κράτησε στο ματς την Ελλάδα.

Οι κινήσεις που έγιναν απ’ τον πάγκο, σε συνδυασμό με το ρυθμό που βρήκε η Ελληνική ομάδα, άλλαξε την εικόνα του ματς. Άλλωστε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αποτελείται κυρίως από παιδιά που δεν έχουν αγωνιστικό ρυθμό, σε αντίθεση με τους Δανούς.

Ο Φώτης Ιωαννίδης στο 57’ ήταν αυτός που έφερε το ματς στα ίσα! Ο στράικερ του Παναθηναϊκού διαμόρφωσε το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Σε ένα φιλικό με τους Δανούς που σαφώς είχε θετικό πρόσημο για τις Ελπίδες!

ΕΛΛΑΔΑ (Γ. Σίμος): Τζολάκης, Λυρατζής, Τσαούσης, Αντζουλάς, Διαμαντής, Τσινγγάρας, Εμμανουηλίδης, Σουρλής, Ιωαννίδης, Μπότος, Χριστόπουλος Ευθύμιος.

Αγωνίστηκαν και οι: Μανδάς, Σαρδέλης, Χριστόπουλος Ι., Κανελλόπουλος, Γρίβας, Ζαγαρίτης, Κούτσιας, Σιατούνης, Λόλης, Λιάσος, Κωνσταντόπουλος, Μιχαηλίδης, Θυμιάνης