La Liga: Άφησε δύο βαθμούς η Ρεάλ σε ματσάρα με τη Λεβάντε! (Photos)

La Liga: Εκπληκτικό ματς ανάμεσα σε Λεβάντε και Ρεάλ Μαδρίτης, ισοπαλία 3-3 και «στραβοπάτημα» της «βασίλισσας» που έσωσε το βαθμό!

Εκπληκτικό ματς στο «Θιουδάδ Ντε Βαλένθια»! Η Λεβάντε φιλοξένησε τη Ρεάλ Μαδρίτης. Με την αναμέτρηση να δείχνει αρχικά στα… μέτρα της «βασίλισσας», αλλά η εξέλιξη ήταν χορταστική! Ανατροπές, έξι γκολ, αποβολή. Ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Το τελικό 3-3 ήρθε με τους «μερένχες» να ισοφαρίζουν στο τέλος, αλλά σαφώς δεν τους ικανοποιεί η ισοπαλία.

Μόλις στο 5ο λεπτό η ομάδα του Αντσελότι μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο Γκάρεθ Μπέιλ ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Λεβάντε για το 0-1. Το προβάδισμα της Ρεάλ διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος το ματς έγινε… ροντέο! Η Λεβάντε ισοφάρισε με την έναρξή του. Στο 46’ ο Ρότζερ έκανε το 1-1. Για να έρθει ο Καμπάνια με εξαιρετικό γκολ να δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους με 2-1 (57’).

Ο Βινίσιους έφερε το ματς στα ίσα στο 73ο λεπτό, αλλά η Ρεάλ αντί να πάρει προβάδισμα, βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ στο 79’! Ο Ρότζερ με δεύτερο προσωπικό τέρμα έκανε το 3-2 για τη Λεβάντε!

Έξι λεπτά μετά, ο Βινίσιους… ανταπάντησε και ισοφάρισε σε 3-3 (85’). Ενώ δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’, ο Αϊτορ έκανε την έξοδο μακριά απ’ την περιοχή του και έκοψε την μπάλα με το χέρι. Ο τερματοφύλακας της Λεβάντε αποβλήθηκε, κάτω απ’ τα δοκάρια συνέχισε ο στόπερ Βέτσο και η Ρεάλ πίεσε για να κάνει την απόλυτη ανατροπή. Δεν τα κατάφερε όμως κι έτσι το 3-3 έφερε την πρώτη απώλεια των «μερένχες» στη φετινή Primera Division.

Πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης έχει 4 βαθμούς και η Λεβάντε 2. Για την ολοκλήρωση της 2ης αγωνιστικής στη La Liga, θα διεξαχθούν τη Δευτέρα (23/8) τα ματς Χετάφε-Σεβίλλη (21:00) και Οσασούνα-Θέλτα (23:00).

NBA: Τέλος η σεζόν για Μπακς - Αποκλεισμός από τους Πέισερς
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (3/5) - «Πτήση» Παναθηναϊκού, «Μύθος» Ολυμπιακός
Euroleague: Τώρα έχει... ΟΑΚΑ o Παναθηναϊκός AKTOR, για το θαύμα ο Ολυμπιακός - Πότε είναι τα Game 5
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (03/05) - Με Φενέρμπαχτσε - Μονακό για την Euroleague