Serie A: Με… φόρα το ντεμπούτο των Πρωταθλητών! (Videos+Photos)

Serie A: Η Ίντερ άρχισε ιδανικά το νέο Πρωτάθλημα και με πρωταγωνιστή τον Τσαλχάνογλου επικράτησε 4-0 της Τζένοα-Διπλό της Σασουόλο στη Βερόνα.

Έχοντας χάσει σημαντικούς παίκτες, η Ίντερ χρειαζόταν μια καλή ώθηση στην πρεμιέρα της Serie A. Η Πρωταθλήτρια Ιταλίας τα κατάφερε απέναντι στην Τζένοα, επικρατώντας με ευκολία. Το τελικό 4-0 ήρθε εύκολα για τους «νερατζούρι», έχοντας ως κορυφαίο τον νεοφερμένο Τσαλχάνογλου.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι ουσιαστικά μπήκε στο ματς αποφασισμένη και το είχε «καθαρίσει» στο πρώτο του τέταρτο! Οι Γενοβέζοι ξαφνιάστηκαν απ’ την ορμή των Μιλανέζων και η διαφορά ποιότητας ήρθε να καθορίσει τα υπόλοιπα.

Στο 6ο λεπτό, ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε το κόρνερ της Ίντερ. Στην… καρδιά της άμυνας της Τζένοα, ο Σκρίνιαρ πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Με τον Σλοβάκο αμυντικό να πετυχαίνει το πρώτο γκολ του φετινού Καμπιονάτο!

Λίγο πριν το τέταρτο (14’) ο Τσαλχάνογλου από δημιουργός έγινε σκόρερ. Ο πρώην παίκτης της Μίλαν, άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Τζέκο. Βρήκε χώρο, προχώρησε και λίγο έξω απ’ την περιοχή με υπέροχο σουτ στη γωνία έκανε το 2-0!

Οι «νερατζούρι» ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 4-0, με «δράστη» τον Αρτούρο Βιδάλ. Ο Χιλιανός πέτυχε γκολ στο 71’ διαμορφώνοντας 3-0

Το… γλυκό για την Ίντερ, ήρθε στο 87’. Με τον Τζέκο να πετυχαίνει το πρώτο του επίσημο γκολ με τους «νερατζούρι», διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ-ΣΑΣΟΥΟΛΟ 2-3

Η Βερόνα ήταν μία απ’ τις δυσκολότερες έδρες την περασμένη σεζόν. Αυτή τη φορά, όμως, οι «Έλληνες» τα βρήκαν σκούρα. Η Σασουόλο πέρασε απ’ το «Μπεντεγκόντι», επικρατώντας με 3-2, σε ένα εντυπωσιακό ματς!

Ο Ρασπαντόρι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 32ο λεπτό. Τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τη Σασουόλο, καθώς ο Βελόσο είδε δύο κίτρινες κάρτες σε ένα δεκάλεπτο (35’ και 45’) με αποτέλεσμα να αφήσει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-0 στο 51ο λεπτό, με τον Τζούρισιτς να είναι αυτός που έδωσε «καθαρό» προβάδισμα. Όμως ένα πέναλτι με εκτελεστή τον Ζακάνι, έφερε τη μείωση του σκορ στο 71’ για τη Βερόνα.

Ο Τραορέ στο 77’ έκανε το 1-3, για να έρθει ο Ζακάνι εκ νέου να σκοράρει για την Ελλάς Βερόνα. Στο 90’ διαμόρφωσε το 2-3 που ήταν και το τελικό σκορ.