Copa America: Τρίτη θέση για Κολομβία (video)

Την τρίτη θέση στο Κόπα Αμέρικα κατέλαβε η Κολομβία

Η Κολομβία επικράτησε με 3-2 του Περού στις καθυστερήσεις του μικρού τελικού του Copa America και κατέκτησε την τρίτη θέση στη διοργάνωση.

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Κολομβιανούς ήταν ο Λουίς Ντίας, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του στο 90+4’ του αγώνα!

Το Περού άνοιξε το σκορ με το γκολ του Γιόσιμαρ Γιοτούν στο 28’, μετά από ασίστ του Κρίστιαν Κουέβα. Η Κολομβία ισοφάρισε στο 49’ με εκτέλεηση του Γκιγιέρμο Κουαδράδο που πέρασε από την μέση του περουβιανού τοίχους και νίκησε τον Πέδρο Γκαγιέσε

Οι Κολομβιανοί κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 66’, με τον Ντίας να έρχεται «πρόσωπο με πρόσωπο» με τον Γκαγιέσε.

Ο Τζιανλούκα Λαπαδούλα ισοφάρισε σε 2-2 στο 82’, όμως ο Ντίας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με ένα σουτ έξω από την περιοχή κατάφερε να δώσει τη νίκη και την τρίτη θέση στο Κόπα Αμέρικα.