Στην Premier League για πρώτη φορά στην ιστορία της η Μπρέντφορντ! (Videos+Photos)

Μεγάλη νικήτρια του μπαράζ ανόδου ήταν η Μπρέντφορντ που επικράτησε 2-0 της Σουόνσι και ανέβηκε για πρώτη φορά στα… σαλόνια!

Η 50η ομάδα που θα αγωνιστεί στην Premier League, γίνεται η Μπρέντφορντ! Οι «σφήκες»… τσίμπησαν τους «κύκνους» της Σουόνσι 2-0 και τελικά πήραν με σχετική άνεση το εισιτήριο για τα σαλόνια του Αγγλικού ποδοσφαίρου και φυσικά τα… τρελά οικονομικά έσοδα!

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Μπρέντοφρντ θα βρεθεί ανάμεσα στους κορυφαίους, μετά από μια μεγάλη προσπάθεια που έκανε και την οποία όσοι παρακολούθησαν επιμένουν πως άξιζε πέρα για πέρα! Η επιβράβευση ήρθε στο «Γουέμπλεϊ», εκεί όπου έγινε το μπαράζ ανόδου.

Η Μπρέντφορντ επικράτησε εύκολα 2-0 της Σουόνσι και πανηγύρισε την άνοδο! Στο 9ο λεπτό του ματς, ο Γούντμαν δεν πρόλαβε να ακουμπήσει την μπάλα στην προσπάθεια του Μπεμό. Τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι! Ένα λεπτό μετά ο Τόουνι ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0!

Το 2-0 ήρθε λίγο πριν τη συμπλήρωση του 20λεπτου! Η Σουόνσι είχε βγει μπροστά, η Μπρέντφορντ βρήκε χώρο στην κόντρα, άλλαξαν οι παίκτες της ωραία την μπάλα και ο Μαρκόντες ήταν αυτός που με σουτ μέσα απ’ την περιοχή έδωσε «καθαρό» προβάδισμα στην ομάδα του!

Στο 65’ οι φιλοξενούμενοι ενώ προσπαθούσαν να βρουν τρόπο να ξαναμπούν στο ματς, έχασαν ουσιαστικά κάθε ελπίδα! Ο Φούλτον εκνευρισμένος έκανε… δολοφονικό μαρκάρισμα με τα δύο πόδια σε αντίπαλο και αμέσως είδε την απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα, απόφαση που δέχτηκε αδιαμαρτύρητα!

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι. Οι «σφήκες» διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και «σφράγισαν» την ιστορική στιγμή! Η Μπρέντφορντ για πρώτη φορά στην ιστορία της είναι στην Premier League!

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι