Serie A: Πήρε το ντέρμπι κι έμεινε «ζωντανή» η Γιουβέντους! (Videos)

Serie A: Μονόπλευρο ενδιαφέρον στο Derby d’ Italia με την Γιουβέντους να επικρατεί 3-2 της Ίντερ σε μια αναμέτρηση με τρία πέναλτι και δύο αποβολές!

«Ζωντανή» στο κυνήγι μιας θέσης στο Champions League, έμεινε η Γιουβέντους! Η «γηραιά κυρία» φιλοξένησε στο μεγάλο ντέρμπι της Ιταλίας την Ίντερ. Παρότι οι φιλοξενούμενοι βαθμολογικά ήταν αδιάφοροι, αγωνιστικά μόνο αυτό δεν ίσχυσε! Το 3-2 και ο τρόπος με τον οποίο ήρθε, τα λέει όλα, για ένα σπουδαίο αποτέλεσμα των «μπιανκονέρι»!

Στο 23ο λεπτό του ματς, ο Νταρμιάν μετά από κόρνερ τράβηξε τον Κιελίνι. Ο διαιτητής είδε τη φάση στο VAR και υπέδειξε το πέναλτι! Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ανέλαβε την εκτέλεση, αρχικά έδιωξε ο Χαντάνοβιτς, αλλά ο Πορτογάλος πήρε το… ριμπάουντ κι έκανε το 1-0!

Η Ίντερ που μέχρι τότε δεν είχε απειλήσει, στο 33’ κέρδισε πέναλτι! Ο Ντανίλο ανέτρεψε τον Λαουτάρο Μαρτίνεθ, ο διαιτητής ξανά εξέτασε το VAR και υπέδειξε την παράβαση. Ο Λουκάκου δύο λεπτά μετά ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε το ματς.

Η ομάδα του Πίρλο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους πήρε εκ νέου το προβάδισμα! Ο Κουαρδάδο στο 3ο λεπτό του έξτρα χρόνου, με εκπληκτικό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χαντάνοβιτς για το 2-1!

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 55’. Ο Μπεντανκούρ ανέτρεψε τον Λουκάκου και ο διαιτητής με καθυστέρηση υπέδειξε το φάουλ. Με ακόμη μεγαλύτερη καθυστέρηση έβγαλε δεύτερη κίτρινη στον Ουρουγουανό, θεωρώντας πως το μαρκάρισμα ήταν από πίσω. Έτσι η Γιουβέντους έμεινε με δέκα!

Το σασπένς κορυφώθηκε όταν στο 83’ έγινε η σέντρα απ’ τον Μπαρέλα κι ο Κιελίνι έβαλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του! Ο διαιτητής αρχικά ακύρωσε το τέρμα ως επιθετικό φάουλ, όμως μετά από εξέταση της φάσης έδειξε σέντρα! Με αυτογκόλ του έμπειρου αμυντικού η Γιουβέντους ήταν ουσιαστικά… εκτός Champions League!

Η λύτρωση για τους «μπιανκονέρι» ήρθε στο 86’ με το τρίτο πέναλτι του ματς! Ο Κουαρδάδο μπήκε στην περιοχή, ο Πέρισιτς τον ανέτρεψε και υποδείχθηκε η ποινή! Ο Κολομβιανός ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 3-2 στο 88’!

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και η Ίντερ έμεινε με δέκα, όταν ο Μπρόζοβιτς αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη. Με το 3-2 να διατηρείται μέχρι το τελευταίο σφύριγμα!

Η νίκη της Γιουβέντους στο ντέρμπι τη διατηρεί ζωντανή στο κυνήγι του Champions League. Η «γηραιά» κυρία περιμένει πλέον «στραβοπάτημα» της Νάπολι που παίζει την Κυριακή στην έδρα της Φιορεντίνα, για να μείνει στην 4η θέση όπου κι ανέβηκε με 75 βαθμούς.

Γιαννακόπουλος: "Ο Ναν μαζί με Βράνκοβιτς και Αλβέρτη"
Αταμάν: «Υπάρχει ισχυρός δεσμός με τον Γιαννακόπουλο - Νομίζω ότι θα μείνω εδώ για πολλά χρόνια»
Τελικός Conference League: Πόσα εισιτήρια θα πάρει ο Ολυμπιακός και πόσο κοστίζουν
"Γατάκια εγώ γκαντέμης;" η ερώτηση του πρωθυπουργού μετά τις προκρίσεις στο Final Four!