Τουρκία: Όλοι δούλεψαν για την Γαλατασαράι (videos+photos)

Η Γαλατασαράι επικράτησε 4-1 εκτός έδρας της Ντενίζλισπορ και εκμεταλλεύτηκε τις ήττες των Μπεσίκτας (2-1 εντός έδρας από την Καραγκουμρούκ) και Φενέρμπαχτσε (2-1 εντός έδρας από την Σίβασπορ) - Χαμός με μια αγωνιστική να απομένει για την κούπα.

Απίστευτα πράγματα στην τουρκική λίγκα, με μια αγωνιστική να απομένει για το φινάλε και τρεις ομάδες να κυνηγούν το πρωτάθλημα.

Μεγάλη κερδισμένη της 39ης αγωνιστικής η Γαλατασαράι η οποία επικράτησε 4-1 της Ντενίζλισπορ εκτός έδρας και έπιασε στην πρώτη θέση και στους 81 βαθμούς την Μπεσίκτας που «αυτοκτόνησε» και ηττήθηκε από την Καραγκουμρούκ εντός έδρας με 2-1.

Ήττα και για την Φενέρμπαχτσε με 2-1 εντός έδρας από την Σίβασπορ και έμεινε στους 79 βαθμούς κυνηγώντας ένα θαύμα στην τελευταία στροφή του τουρκικού πρωταθλήματος.

Πλέον την τελευταία αγωνιστική η Μπεσίκτας παίζει εκτός έδρας με την Γκοζτεπέ, η Γαλατασαράι υποδέχεται την Μαλάτιασπορ, ενώ η Φενέρμπαχτσε που θα έχει το μυαλό της στα δυο αυτά ματς θα δοκιμαστεί στην έδρα της Καϊσερίσπορ.

Η Γαλατασαράι μπήκε ορεξάτη από νωρίς και καθάρισε το ματς με σκόρερ τους Ντερβίσογλου στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης και Μπάμπελ με πέναλτι στο 35ο λεπτό κάνοντας το 0-2. Ο Ακμπάμπα έχασε την ευκαιρία να κάνει το 0-3 με πέναλτι, για να μειώσει ο Νιάζ για τους γηπεδούχους στο 62ο λεπτό.

Το «κερασάκι στην τούρτα» για την Γαλατασαράι έβαλε ο Μουσταφά Μοχάμεντ, ο οποίος με δυο γκολ στο 86΄με πέναλτι και στο τρία λεπτά αργότερα έκανε το 1-4. Οι γηπεδούχοι μάλιστα αγωνίστηκαν από το 85ο λεπτό με τον Ρονταλέγκα να δέχεται την κόκκινη κάρτα.

Η Καραγκουμρούκ σόκαρε την Μπεσίκτας και προηγήθηκε στο 39ο λεπτό με τον Μπερτολάτσι για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι με τον Γκεζάλ σε 1-1 στο 54ο λεπτό. Ο Μπορίνι στο 80ο λεπτό έκανε το 2-1 και υπέγραψε την μεγάλη έκπληξη.

Η Φενερμπαχτσέ του Δημήτρη Πέλκα (βγήκε αλλαγή στο 51ο λεπτό) ηττήθηκε εντός έδρας με 2-1 από την Σίβασπορ. Οι Καγιοντέ (45+1΄) και Αρσλάν (48΄) τα γκολ για τους νικητές, ενώ για την Φενέρμπαχτσέ μείωσε σε 2-1 στο 90+2΄ο Παπίς Σισέ.

Η Αλάνιασπορ των Τζαβέλλα (έπαιξε σε όλο το ματς) και Σιώπη (βγήκε αλλαγή στο 78ο λεπτό) παρότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 ηττήθηκε με 2-3 εντός έδρας από την Ερζουρούμ. Η Χατάγιασπορ με τον Κατράνη να μένει στον πάγκο έμεινε στο 1-1 με την Μαλάτιασπορ.

Σε άλλες ελληνικές παρουσίες η Καϊσερίσπορ του Κολοβέτσιου (αγωνίστηκε σε όλο το ματς) έμεινε στο 0-0 με την Μπασακσεχίρ. Τέλος, νωρίτερα η Τραμπζονσπορ του Μπακασέτα (αποχώρησε από το ματς στο 90+4΄) έμεινε στο 1-1 με την Κόνιασπορ.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν
Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ