Eredivisie: Ο Γιακουμάκης έκανε ρεκόρ, αλλά η Φένλο πέφτει!

Eredivisie: Ο Γιακουμάκης γράφει ιστορία, αλλά η ομάδα του οδηγείται στον γκρεμό. Στον πάγκο Χρήστος και Τάσος Δώνης.

Ο Γιώργος Γιακουμάκης σκόραρε κόντρα στη Βααλβάικ μόλις στο 3’, όμως, δεν αρκεί ο Έλληνας φορ για να σωθεί η ομάδα του.

Ο διεθνής φορ έφτασε τα 25 τέρματα στο πρωτάθλημα την εφετινή περίοδο, παραμένει πρώτος σκόρερ στην Ολλανδία κι έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία της Φένλο, που πετυχαίνει 25 γκολ σε μια σεζόν, ξεπερνώντας τον Χανς Σλέβεν, που είχε σημειώσει 24 γκολ την περίοδο 1958-59.

Η Φένλο, όμως, δέχθηκε στο 84’ την ισοφάριση και με το τελικό 3-3 κόντρα στην ομάδα του Έλληνα γκολκίπερ Κώστα Λάμπρου, παραμένει σε θέση υποβιβασμού! Οι Χρήστος και Τάσος Δώνης, παράλληλα, έμειναν στον πάγκο.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο γκολ του Γιακουμάκη με τον Όστινγκ στο 14’ και τον Ενγκόνγκε στο 33’, αλλά η Φένλο το γύρισε σε 3-2 με τους Τζον (44’), Φαν Κρόι (79’). Στο 84’, όμως, έγινε το 3-3 με πέναλτι του Ενγκόνγκε.