Serie A: Ανέβηκε δεύτερη με τεσσάρα και περιμένει η Νάπολι…(Photos)

Serie A: Άνετο πέρασμα της Νάπολι από την έδρα της Σπέτσια με 4-1 και περιμένει τα αποτελέσματα των άλλων διεκδικητών του Champions League-Ισόπαλο 1-1 το… αδιάφορο Ουντινέζε-Μπολόνι!

Η μάχη για τις τρεις θέσεις που οδηγούν στο Champions League, συνεχίζεται στο Καμπιονάτο (η μία είναι… καπαρωμένη απ’ την Πρωταθλήτρια Ίντερ). Η Νάπολι από 5η ανέβηκε 2η μετά το παιχνίδι της για την 35η αγωνιστική. Οι «παρτενοπέι» πέρασαν θριαμβευτικά απ’ την έδρα της Σπέτσια με 4-1.

Ο Ζιελίνσκι άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό, με τον Οσιμιέν οκτώ λεπτά αργότερα να κάνει το 0-2! Ο Νιγηριανός ανέβασε τη διαφορά στο 3-0 για τους Ναπολιτάνους, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 44’.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πίκολι μείωσε για τη Σπέτσια στο 63’, για να έρθει ο Λοθάνο στο 79’ να κάνει το 4-1 για την ομάδα του Τζενάρο. Σκορ που ήταν και το τελικό στο παιχνίδι.

Η Νάπολι με τη νίκη της αυτή ανέβηκε 2η έχοντας 70 βαθμούς. Με ένα ματς περισσότερο από τις Αταλάντα, Γιουβέντους και Μίλαν που ακολουθούν με 69. Σε κάθε περίπτωση οι «παρτενοπέι» θα βγουν ευνοημένοι, καθώς Γιουβέντους-Μίλαν παίζουν μεταξύ τους, ενώ η Αταλάντα δοκιμάζεται στην έδρα της υποβιβασμένης Πάρμα.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ-ΜΠΟΛΟΝΙΑ

Χωρίς ουσιαστικό ενδιαφέρον το ματς της Ουντινέζε με την Μπολόνια που διεξήχθη στο «Φρίουλι». Οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες και απλά ήθελαν η μία να προσπεράσει την άλλη σε περίπτωση νίκης. Τελικά με το 1-1 έμειναν ισόβαθμες…

Ο Ροδρίγκο Ντε Πολ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 23’, για να έρθει ο Ορσολίνι με πέναλτι στο 83ο λεπτό να διαμορφώσει το τελικό 1-1. Που κρατά τις δύο ομάδες μαζί στους 40 βαθμούς και την 11η θέση.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)