La Liga: Με το που είδε τα σκούρα αντέδρασε η Μπαρτσελόνα και περιμένει Ατλέτικο! (Videos+Photos)

La Liga: Βρέθηκε να χάνει νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και «απάντησε» με τριάρα η Μπαρτσελόνα στην έδρα της Βαλένθια (2-3)-Όλα για όλα την ερχόμενη αγωνιστική στο «Καμπ Νου» με την Ατλέτικο, έφτασε τα 50 γκολ με φάουλ ο Μέσι!

Κάποτε ήταν ντέρμπι… Πλέον ήταν απλά μια… πονηρή έξοδος για την Μπαρτσελόνα το ματς στο «Μεστάγια». Για την 34η αγωνιστική της Primera Diviosion, οι «μπλαουγκράνα» έπρεπε να διαχειριστούν το σοκ της ήττας απ’ την Γρανάδα και το κατάφεραν μόλις δέχτηκαν «χαστούκι» και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, για να επικρατήσουν τελικά 3-2!

Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο μέρος. Είχε ευκαιρίες απέναντι στη Βαλένθια, αλλά δεν κατάφερε να τις μετατρέψει σε γκολ. Έτσι το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ξάφνιασαν και μπήκαν μπροστά στο σκορ! Στο 50ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Γκάμπριελ Παουλίστα από κοντά έκανε το 1-0, καθώς ο Τερ Στέγκεν είχε βρεθεί στο έδαφος! Φάουλ δεν υπήρξε κι έτσι η Μπαρτσελόνα ήταν με την πλάτη στον τοίχο!

Αυτό κράτησε μόνο επτά λεπτά. Στο 57’ η πίεση των φιλοξενούμενων επιβραβεύτηκε καθώς κέρδισαν πέναλτι. Ο Μέσι αρχικά δεν τα κατάφερε, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ισοφάρισε για τους «μπλαουγκράνα» σε 1-1!

Στο 63’ ολοκληρώθηκε η ανατροπή με τον Γκριεζμάν να δίνει το προβάδισμα στους Καταλανούς, που μέσα σε 13 λεπτά έφεραν… τούμπα την αναμέτρηση.

Το προβάδισμα εδραιώθηκε στο 69’, όταν ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Ο Αργεντινός έκανε το 1-3 με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ. Το 50ο του γκολ με αυτό τον τρόπο με τα χρώματα της «Μπάρτα»!

Οι «νυχτερίδες» έδωσαν σασπένς στα τελευταία λεπτά, μειώνοντας με εκπληκτικό σουτ του Σολέρ στο 83’. Πάντως δεν κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν κι έτσι το 2-3 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μπαρτσελόνα ξεπέρασε το… κάζο απ’ την Γρανάδα με τον καλύτερο τρόπο και μείωσε ξανά στους 2 την απόσταση απ’ την πρωτοπόρο Ατλέτικο, ενώ ισοβαθμεί με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Και φυσικά περιμένει τους «ροχιμπλάνκος» στο «Καμπ Νου» το ερχόμενο Σάββατο (9/5) ψάχνοντας νίκη-προσπέρασμα στην κορυφή! Στην ίδια αγωνιστική παίζουν και η Ρεάλ Μαδρίτης με τη Σεβίλλη! Η Βαλένθια που δεν μπόρεσε να πάρει κάτι απ’ το ματς, έμεινε 14η με 36 βαθμούς.

Στις αναμετρήσεις για την 34η αγωνιστική της La Liga σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Εϊμπαρ           26

Παναθηναϊκός AKTOR: Κυκλοφόρησαν κι εξαφανίζονται τα εισιτήρια για τα playoffs της EuroLeague
ΠΑΟΚ - Κλαμπ Μπριζ: Σκληρή ανακοίνωση για περιστατικά μεταπώλησης εισιτηρίων στη ρεβάνς
Παναθηναϊκός AKTOR: Επιβράβευση για τους οπαδούς - Γενική είσοδος με Περιστέρι
Παναθηναϊκός: «Η σελίδα θα γυρίσει... Ο Μπαρτζωκισμός δεν έχει θέση στο ελληνικό μπάσκετ το 2024»