Serie A: Μια… πετυχημένη αγγαρεία φέρνει την Ίντερ ένα βήμα απ' τον τίτλο! (Video+Photos)

Serie A: Η Ίντερ επικράτησε 2-0 στην έδρα της Κροτόνε και περιμένει τη στέψη της-Υποβιβάστηκαν και μαθηματικά οι γηπεδούχοι.

Ο Αντόνιο Κόντε είχε… χτυπήσει το καμπανάκι, τονίζοντας πως αν η Ίντερ δεν προσέξει δε θα έχει εύκολο έργο κόντρα στην ουραγό Κροτόνε. Αυτό έγινε στο «Έτσιο Σίντα» αλλά τελικά η διαφορά ποιότητας των «νερατζούρι» αρκούσε για να τους δώσει τη νίκη με 2-0.

Πλέον η ομάδα απ’ το Μιλάνο περιμένει τη στέψη της καθώς απέχει ελάχιστα απ’ τη μαθηματική εξασφάλιση του Σκουντέτο. Απ’ την άλλη, η Κροτόνε μετά την ήττα της υποβιβάστηκε και μαθηματικά στη Serie B.

Ο Κρίστιαν Έρικσεν ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, με ένα γκολ λίγο πριν το τελευταίο εικοσάλεπτο του ματς. Στο 69’ ο Δανός άσος που είχε περάσει ως αλλαγή, μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας έξω απ’ την περιοχή, σούταρε και με τη βοήθεια κόντρας σημείωσε το 0-1!

Ο Λουκάκου πέτυχε γκολ στο 83’, αλλά το τέρμα του Βέλγου ακυρώθηκε. Τελικά το «καθαρό» 2-0 ήρθε για τους «νερατζούρι» στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Χακίμι να σκοράρει για το τελικό αποτέλεσμα!

Η Ίντερ έφτασε πλέον τους 82 βαθμούς και έχει διαφορά 14ων απ’ τη 2η Αταλάντα που έχει ένα ματς λιγότερο. Οπότε απλά περιμένει την μαθηματική εξασφάλιση του τίτλου η ομάδα του Κόντε.

Όσο για την Κροτόνε, με την ήττα της έμεινε ουραγός στους 18 και με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν υποβιβάστηκε και μαθηματικά στη Serie B.

Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ