Serie A: Θέλει ESL, κινδυνεύει να χάσει Champions League η Γιουβέντους! (Videos+Photos)

Serie A: Στο 1-1 έμειναν Φιορεντίνα και Γιουβέντους με τη «γηραιά κυρία» να… αγχώνεται για το Champions League-Πιο κοντά στον τίτλο η Ίντερ 1-0 την Ελλάς Βερόνα.

Με τη… σφαγή που γίνεται για την έξοδο στο Champions League, κάθε χαμένος βαθμός είναι «μαχαιριά» για τις ομάδες της τετράδας στο Καμπιονάτο. Το 1-1 της Γιουβέντους στην έδρα της Φιορεντίνα, λοιπόν, μόνο έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί.

Παρότι οι «βιόλα» παραδοσιακά βλέπουν εχθρικά τους «μπιανκονέρι», η ομάδα του Πίρλο ήταν υποχρεωμένη να νικήσει αλλά δεν τα κατάφερε. Κάτι που δεν είχε κάνει ούτε εντός έδρας με την ομάδα της Φλωρεντίνα (είχε ηττηθεί στο Τορίνο).

Με πέναλτι του Βλάχοβιτς στο 29’ οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ. Κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Διότι με το που άρχισε το δεύτερο μέρος, η Γιουβέντους «απάντησε».

Ο Μοράτα ήταν αυτός που έφερε το ματς στα ίσα στο 46ο λεπτό. Με εκπληκτικό γκολ από πλάγια θέση, ο Ισπανός ισοφάρισε για τους «μπιανκονέρι»!

Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος. Η Γιουβέντους έφτασε τους 66 βαθμούς και έπιασε στη 2η θέση την Μίλαν, έχοντας όμως αγώνα περισσότερο. Ενώ ακολουθεί η Αταλάντα με 65 και η Νάπολι με 63, που έχουν αγώνες να δώσουν! Η Φιορεντίνα είναι 14η με 34 βαθμούς.

ΙΝΤΕΡ-ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ 1-0

Λίγες εβδομάδες απέχει και η μαθηματική εξασφάλιση του τίτλου για την Ίντερ. Οι «νερατζούρι» επικράτησαν για την 33η αγωνιστική της Ελλάς Βερόνα με 1-0 και αύξησαν τη διαφορά απ’ τη 2η θέση στους 13 (έχοντας ματς περισσότερο).

Η ομάδα του Κόντε δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση των «Ελλήνων». Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο 74’ απ’ τον Νταρμιάν που για ακόμη ένα ματς… ξελάσπωσε την ομάδα του!

Η Ίντερ έφτασε τους 79 βαθμούς και είναι μόνη πρώτη φυσικά, ενώ η Ελλάς Βερόνα έμεινε 10η με 41.

Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Μάικ γύρισε σπίτι του…
Ρομπίνιο: Συμπλήρωσε ένα μήνα στη φυλακή - Από την απομόνωση σε κελί 8 τ.μ.
Βεζένκοφ: «Είναι δύσκολα στο ΝΒΑ αλλά έκανα την σωστή επιλογή»
Πέτυχαν με μαχαίρι ποδοσφαιριστή στην Κολομβία - Κοίταζε έντρομη η βοηθός (vid)