Serie A: Η Κροτόνε πήρε μαζί στον υποβιβασμό την Πάρμα! (Video)

Serie A: Σε ένα συναρπαστικό ματς η Κροτόνε επικράτησε στην έδρα της Πάρμα 4-3 και αμφότερες ετοιμάζουν τα σχέδιά τους για τη Serie B!

Το… τελευταίο της χαρτί έπαιζε η Πάρμα απέναντι στην Κροτόνε στο «Ένιο Ταρντίνι». Κόντρα δηλαδή στη μοναδική ομάδα που ήταν πιο κάτω απ’ αυτή στη βαθμολογία. Οτιδήποτε πέρα απ’ τη νίκη θα ήταν η… ταφόπλακα των ονείρων για παραμονή. Το τελικό 4-3 για τους φιλοξενούμενους, ουσιαστικά σήμανε το τέλος της ελπίδας για τους γηπεδούχους!

Σε ένα εκπληκτικό ματς σε επίπεδο θεάματος και σασπένς, η ουραγός και υποβιβασμένη Κροτόνε, πήρε… αγκαζέ την Πάρμα και ουσιαστικά έπεσαν μαζί! Το… χορό των γκολ άνοιξε ο Μαγκαγιάν για τους φιλοξενούμενους στο 14ο λεπτό.

Η Πάρμα ισοφάρισε στο 29’ με τον Ερνάνι, όμως η Κροτόνε «απάντησε» δύο φορές μέχρι το ημίχρονο! Ο Σίμι στο 42’ και ο Ουνάς στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, διαμόρφωσαν το 1-3!

Οι γηπεδούχοι… έπαιξαν τα ρέστα τους στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα! Ο Ζερβινιό στο 49’ μείωσε σε 2-3 και ο Μιχάιλα πέντε λεπτά μετά έκανε το 3-3 και υπήρχαν ακόμη περίπου 40 αγωνιστικά λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις.

Όμως η Κροτόνε πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Με πέναλτι που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι, ο Σίμι έκανε το 3-4 στο 69’ που ήταν και το τελικό σκορ.

Με το αποτέλεσμα αυτό ουσιαστικά και η Πάρμα «σφράγισε» τον υποβιβασμό της πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος του Καμπιονάτο, καθώς απέχει 11 βαθμούς απ’ τη σωτηρία και 8 απ’ την Κάλιαρι που είναι τρίτη απ’ το τέλος.

Η Πάρμα έχει 20 βαθμούς και είναι προτελευταία, ενώ η Κροτόνε έφτασε τους 18 και παραμένει ουραγός. Με το ενδιαφέρον των δύο ομάδων πλέον να στρέφεται στο ποια δε θα είναι τελευταία στο τέλος της σεζόν…

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι